Vom avea 17 km de pistă de biciclete în zona metropolitană. 2 km vor fi prin pădure

Veste buna pentru iesenii pasionati de ciclism. In anul 2025 vom avea prima pista de biciclete care leaga comuna Bârnova de comuna Dobrovat. Proiectul este realizat in parteneriat cu Consiliul Judetean si va fi realizat in 18 luni, iar valoarea contractului este de 16 milioane de lei. Pista va avea 17 km dintre care doi kilometri jumătate vor fi prin pădure.

De anul viitor iesenii pasionati de plimbarile in natura sau de ciclism vor avea un loc special amenajat pentru astfel de activitati. Asta dupa ce un proiect demarat de ADI Zona Metropolitana a prins contur si a obtinut finantare pentru realizarea unei piste de biciclete.

Grigore Nepotu – director general ADI Zona Metropolitană

„Este un proiect la care noi lucrăm de un an jumătate. Evaluarea lui a durat extraordinar de mult, din păcate. Noi voiam să îl implementăm mult mai repede. Noi efectiv ne-am gandit sa lipim cele doua manastiri, cele doua puncte de interes turistic importante pe care le avem in zona metropolitana, si aici mă refer la Mănăstirea Bârnova și Mănăstirea Dobrovăț. Parteneriatul este format din trei entități. Vorbim de Consiliul Judetean, UAT Dobrovăț și UAT Bârnova. Avem termen de 18 luni de implementare, din momentul în care am semnat contractul. Acum suntem in stadiu de achiziție a SF-ului si urmam sa demaram, spun eu, in mai putin de un an de zile aceasta pista.”

Pista va avea o distanta de 17 km si va pleca din comuna Barnova spre comuna Dobrovăț, unind practic cele doua mănăstiri din aceste localitati.

Grigore Nepotu – director general ADI Zona Metropolitană

„El va fi si va avea o latura de trei metri. Facem o pista de biciclete. un metru jumătate dus, un metru jumătate întors. Vom merge pe drumul judetean 247, exact cum am spus, parteneriat cu Consiliul Judetean. Fără acest parteneriat nu putem implementa acest proiect pentru ca drumurile judetene sunt ale lor. De aceea tin cumva sa multumesc deschiderii pe care am avut-o acolo si deocamdată sperăm să o finalizăm în 12 luni.

în momentul în care plecăm din comuna Barnova vom avea o portiune de 2 km jumătate prin pădure. Alta solutie tehnică nu am găsit, nu am putut să mergem nici pe drumurile comunale si nici pe drumul judetean existent acolo pentru că deja exista o investitie si nu putem. Nu exista riscul să ne accidenteze o masina. Pista are 17 kilometri, costa mult dacă este să facem un calcul, in jur de 16 milioane de lei, costa mult per kilometru. Oamenii întrebam de ce costa atat de mult. Doar că 3 milioane jumatate vom da doar pe iluminat, facem si acest lucru, siguranta bicicliștilor să fie un punct de interes.”

Traseul merge parţial prin pădure, pe lângă actuale drumuri forestiere, dar şi pe marginea DJ 247, spre Dobrovăţ. Pe traseul pistei va fi amenajat si iluminatul public, rasteluri pentru biciclete, mobilier urban aferent pistelor și echipamente de protecţie și de semnalizare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *