Viitoarea componenta a Consiliului Local si Consiliului Judetean Iasi

In urma voturilor exprimate de ieseni la alegerile de duminica, 9 iunie, PNL a obtinut (26.709 voturi, 24,7%), USR-PMP (23.328 voturi, 21,6%), PSD (22.062 voturi, 20,4%), AUR (13.264 voturi, 12,3%), România ECO-CURAJ (11.214 voturi, 10,4%), Verzii (2.064 voturi, 1,9%), PSI (2.014 voturi, 1,9%), FD (1.977 voturi, 1,8%), LEU (1.896 voturi, 1,8%), Pro România (1.890 voturi, 1,7%) și PUSL (1.698 voturi, 1,6%).

In viitorul Consiliu Local (CL), vor intra 7 consilieri PNL, 7 USR-PMP, 6 PSD, 4 AUR și 3 CURAJ. Potrivit listelor intocmite de partide inaintea alegerilor, in Consiliul Local vor fi urmatorii reprezentanti:

PNL: Daniel Juravle, Alin Andrieș, Andrei Apreotesei, Călin Scripcaru, Bogdan Iliescu, Florentin Ciobotaru, Ciprian Bostan

USR PMP: Diana Zbranca, Marius Ciobanu, Dragoș Popa, Andrei Popescu, Florin Roșu, Elena Chiticariu și Ovidiu Bulgariu

PSD: Bogdan Balanișcu, Roxana Necula, Teodor Crucianu, Liviu Gavril, Florin Rașcu și Marian Dălban

AUR:  Tudor Ciuhodaru, Vasile Pușcasu, Marian-Jan Chirița și Alexandru Resmiriță

CURAJ: Cosette Chichirău, Iulian Hușanu și Lavinia Crăciună-Loghin

Cel mai probabil, unii vor renunta la aceste locuri iar urmatorii de pe lista vor intra in componenta Consiliului Local.

La Consiliul Judetean, PNL a obtinut 109.376 voturi (34,73 la sută), PSD 87.472 voturi (27,77 la sută), Alianța Dreapta Unită 44.684 voturi (14,19 al sută),  AUR 35.589 voturi (11,3 la sută). Doar aceste partide vor avea reprezentanti in Consiliul Judetean.

Potrivit distribuirii mandatelor PNL va avea 14-15 reprezentanti, PSD 11-12, ADU 6, iar AUR 4-5. In aceste conditii, componenta Consiliului Judetean ar putea fi urmatoarea:

PNL: Luciana Antoci, Sorin Afloarei, Marius Dangă, Petrică Lucian Rusu, Georgiana-Ioana Danilă,  Petru-Ovidiu Pricope, Mihai Claudiu Bodoașcă, Maria Cabalău, Ștefan-Marian Cernea, Constantin-Codrin Lupu, Marius Minea, Andrei Dascălu, Adrian Acostoaiei și Sorin Trandafirescu

PSD: Bogdan Cojocaru, Cristian Stanciu, Genoveva Farcaș, Cosmin Coman, Mihaela Ivancia, Mircea Manolache, Cosmin-Ștefan Florea, Sergiu Enea, Eduard Ferariu, Cătălin Cătur și Ionuț- Nicusor Vatamanu

ADU: Răzvan Socolov, Marian Uscatu, Nicolae Tănasă, Iulian-Gabriel Mititelu, Ina Paladi și Marius Lucian Lupu.

AUR: Marius Ostaficiuc, Silviu Gurlui, Dan-Ștefan Cojocaru, Camelia Ciornia și Mihaela Mitrea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *