Victorie in prelungiri a Iasului dupa o dubla a debutantului Harrison

Screenshot_20220827-141004_Facebook

Politehnica Iasi a reusit sa obtina 3 puncte mari in meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, intr-un meci contand pentru etapa a 4-a de campionat.

Elevii pregatiti de Claudiu Niculescu s-au impus cu scorul de 2-1, finalul fiind unul de infarct.

Gazdele au controlat partida si au avut sansa deschiderii scorului in minutul 37 dar golul inscris de Hunte a fost anulat pe motiv de offside.

In minutul 53, Tomcsyk suteaza din careu dar Chudy respinge in corner. In minutul 69, englezul Harrison este introdus in teren pentru prima oara in acest sezon si acesta schimba fata echipei.

Acesta a deschis scorul dupa 3 minute cand Roman suteaza de la distanta, portarul oaspetilor respinge in fata iar britanicul reia simplu in plasa.

La una dintre putinele faze de atac ale oaspetilor, Mustacă centrează de pe stânga, Cierpka reia slab cu capul, acțiunea continuă pe dreapta cu centrarea lui Mediop, iar acelasi Cierpka reia plasat cu capul si restabilește egalitatea.

In minutele de prelungire, Harrison profită de balbaiala lui Maric de la marginea careului și șutează în diagonală, reusind golul victoriei.

Politehnica Iasi reuseste sa bifeze 10 puncte din primele 4 etape ale sezonului si va evolua vineri in deplasare la CSA Steaua.

CSM Politehnica Iași a evoluat in formula: Knoflach – Martac, Lică, Tincu, Finica – Vașvari (cpt), Marchioni (min. 89 Plokhotniuk), Anton (min. 69 Bujor), Roman, Hunte (min. 61 Cristea) – Tomczyk ( min. 69 Harrison)