Vaslui | Adolescent, dispărut într-un lac din Deleni

În urmă cu puțin timp, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” al judeţului Vaslui au fost sesizați prin apel la numărul unic pentru situații de urgență 112, de către un cetățean care afirma că a văzut un tânăr în vârstă de aproximativ 16 ani care a intrat în apa unui lac din localitatea Moreni, comuna Deleni și nu a mai ieșit la suprafață.
De la Detașamentul de pompieri Vaslui au fost mobilizate cu două bărci pneumatice și două autospeciale, o autospecială SMURD tip C1 (terapie intensivă mobilă) și două echipaje de căutare salvare din medii ostile vieții.
Pompierii militari intervin la această oră pentru căutarea, salvarea sau, în funcție de caz, degajarea persoanei posibil înecate.