TeleM Regional TeleM Regional
15 Jun 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
ANM anunță aproape o lună de căldură și ploi puține. Regiunile cele mai afectate
By TeleM Regional
Constantin Puiu, reconfirmat la conducerea PSD Șipote. Continuitate și proiecte pentru comunitate
By TeleM Regional
Reacție dură a lui Ilie Bolojan după desemnarea lui Adrian Veștea
By TeleM Regional
Vestea vine cu un nou premier desemnat: Adrian Veștea
By TeleM Regional
Via Transilvanica devine oficial traseu pedestru de interes național
By TeleM Regional
A murit Ioan Budeanu, fondatorul companiei ieșene Coseli
By TeleM Regional
TUIASI își extinde oferta pentru admiterea 2026
By TeleM Regional
AirHack Iași 2026
By TeleM Regional
Iașul continuă lupta împotriva țânțarilor și căpușelor
By TeleM Regional
Campionatul Mondial 2026 își deschide terenurile în acest weekend
By TeleM Regional
36 de ani de la Mineriada din iunie 1990
By TeleM Regional
Inovație românească în alimentație: Cârnați funcționali cu hrișcă – reinterpretarea unei rețete tradiționale
By TeleM Regional
“Dacă vom continua să fim ignorați, luăm în calcul suspendarea președintelui”
By TeleM Regional
Peste 7.200 de elevi din Iași sunt așteptați la Evaluarea Națională
By TeleM Regional
Râul Nicolina este plin de deșeuri
By TeleM Regional
LocalȘtiriUltima oră

Val de reacții din educație după ce primarul din Rediu a amenințat cu tăierea fondurilor pentru elevi și profesori

TeleM Regional
6 iunie 2025 2 Min Read
40 0

Val de reactii negative la adresa primarului din Rediu, Cristinel Condrea, care la ultima sedinta a Consiliului Local a amenintat ca va scoate microbuzele scolare, hartia igienica si detergentul din lipsa rezultatelor scolare. Acesta vrea rezultate precizand ca Rediu se afla pe ultimul loc din judet. Mihaela Popa, fostul secretar de stat i-a cerut lui Ilie Bolojan sa-l demita pe edil in timp ce USLIP a considerat declaratiile iresponsabile si lipsite de fundament legal.

In conditiile in care autoritatile locale sunt obligate prin lege sa asigure cheltuielile de baza, edilul din comuna Rediu a reusit sa iasa in evidenta printr-o serie de declaratii controversate.

Cristinel Condrea – Primar Rediu: “Eu sunt un pic acum dezamăgit de școală și chiar vreau să avem un pic de rezultate și după aceea să le dăm beneficii. Nu știu, cred că trebuie să începem cu alte măsuri: să începem să scoatem microbuzul, scoatem detergentul, hârtia igienică, ca nu se poate. Eu nu sunt cu renumeratul la prostie. Majoritatea lucram si in privat si daca ceva nu este eficient nu mai este alimentat, bagam intr-un sac fara fund fara nicii un rezultat“.

USLIP a reactionat dupa aceste declaratii si ii cere primarului din Rediu sa retraga afirmatiile.

„Aceste cheltuieli sunt obligatorii prin lege și nu pot fi condiționate de rezultatele școlare sau de vreo altă decizie arbitrară a autorității locale. Educația este un drept fundamental și o investiție în viitorul comunității. A amenința cu blocarea sau diminuarea fondurilor necesare funcționării unei școli reprezintă o acțiune gravă, care afectează direct procesul educațional și bunăstarea elevilor și a cadrelor didactice. Este inacceptabil ca performanța școlară să fie folosită ca pretext pentru a șantaja și a intimida personalul didactic, ignorând complexitatea factorilor care influențează rezultatele elevilor”, a precizat USLIP intr-un comunicat de presa.

La randul sau, Mihaela Popa, fost secretar de stat ii solicita lui Ilie Bolojan sa-l demita pe primarul din Rediu.

“Apel la Ilie Bolojan să-l demită din PNL pe primarul ieșean care i-a amenințat pe copii cu scoaterea microbuzului și a hârtiei igienice. În județul în care un copil a murit călcat de tren în timp ce făcea naveta pe jos la școală, acest primar PNL îndrăznește să amenințe cu scoaterea microbuzului pentru elevi”, a scris Mihaela Popa.

Discuția din Consiliul Local a pornit de la un proiect privind neasumarea programului Programului pentru școli al României, pentru anul școlar 2025-2026. Fiecare primărie trebuie să anunțe în fiecare an dacă își asumă organizarea licitațiilor pentru ca elevii să primească fructe și lapte la școală zilnic, sau dacă nu, să revină în sarcina Consiliului Județean să organizeze licitațiile.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Împrumut de 80 milioane lei pentru reabilitarea a 4 poduri din Vrancea

Next Post

Deficitul bugetar amenință investițiile și stabilitatea companiilor private

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us