Ungaria pune o condiție Kievului înaintea negocierilor de aderare la UE
Noul guvern ungar, condus de conservatorul Peter Magyar, a cerut sâmbătă Ucrainei să restabilească drepturile minorității maghiare înainte de a avansa alte discuții, inclusiv cele privind aderarea la UE, potrivit EFE.
“Aşa cum ştiţi, avem o minoritate maghiară în (regiunea ucraineană) Transcarpatia, iar drepturile acesteia trebuie respectate. Acesta este pentru noi un lucru foarte important şi prioritar în relaţia bilaterală. Vom putem apoi discuta despre orice altceva”, a indicat şefa diplomaţiei ungare, Anita Orban (fără nicio legătură cu Viktor Orban), la o conferinţă la Praga.
Ea a menţionat că a discutat deja această problemă cu omologul său ucrainean Andrii Sîbiga, la o întâlnire pe care a descris-o drept “foarte bună şi fructuoasă”.
“Observăm un dialog foarte productiv şi constructiv” cu Kievul, a continuat ea, confirmând că premierul Magyar l-a invitat pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski la Budapesta.
Apropiere diplomatică după plecarea lui Viktor Orban
Deşi Budapesta şi Kievul au intrat într-o etapă de apropiere diplomatică după plecarea lui Viktor Orban de la putere, problema minorităţii maghiare din Ucraina (o comunitate de aproximativ 150.000 de persoane care trăiesc în principal în regiunea Transcarpatia din vestul ţării) continuă să umbrească agenda bilaterală.
Relaţiile lor s-au deteriorat după ce Ucraina a introdus în anul 2017 o lege care a impus învăţământul în limba ucraineană începând cu clasa a cincea, iar o altă lege, adoptată doi ani mai târziu, a limitat folosirea oficială a limbii maghiare.
La fel ca predecesorul său, premierul Peter Magyar cere restabilirea deplină a drepturilor minorităţii maghiare, drept condiţie pentru deblocarea primului capitol al negocierilor pentru o posibilă aderare a Ucrainei la UE. Diferenţa constă în faptul că noul guvern de la Budapesta a optat pentru dialog în locul abordării conflictuale a lui Viktor Orban.