Terenurile și sălile de sport din Iași, prea puțin folosite de tineri
Iașul are peste 40 de terenuri de sport moderne și mai multe săli noi, însă acestea nu sunt folosite suficient de către tineri. Primarul Mihai Chirica atrage atenția asupra modului în care este administrată infrastructura școlară și cere Inspectoratului Școlar Județean să încurajeze utilizarea lor. Primaria doreste ca inclusiv cluburile sportive sa poata avea acces in aceste sali si pe terenurile de la scoli pentru a-si desfasura pregatirea sau competitiile.
Mihai Chirica, Primar Mun. Iași:
„Sunt total nemultumit de felul in care este administrata infrastructura scolara. Trag un semnal de alarma si catre Inspectoratul Scolar Jduetean Iasi epntru ca aceasta infrstructura scolara vreau sa fie atat de repede uzata asa cum nu va imaginati. As prefera sa am in permanenta un fond in bugetul local privind repararea terenurilor de sport datorita uzurii reale sa se faca sport de dimineata pana noaptea. Ceea ce, din pacate, nu se intampla colegii nostri nu au inteles cat de important este sportul pentru tanara generatie. Pe langa faptul ca va avea o tinta asupra sanatatii, va avea o tinta asupra creierului. Toate sunt numai beneficii pentru bunul mers al generatiei tinere”.