Suceava | 2 tone de alcool confiscate de polițiști după un flagrant în trafic

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice – IPJ Suceava, cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung Moldovenesc, au identificat în trafic o autoutilitară ce transporta cantitatea de 2000 recipiente din plastic a câte 1 litru fiecare, ce conțineau lichid incolor cu miros de alcool, sigilate, netimbrate.
În vederea continuării cercetărilor a fost ridicată cantitatea de 2000 de litri, de lichid incolor cu miros de alcool în valoare de aproximativ 80.000 lei, suma de 2000 de lei și un telefon mobil.
Cu privire la autoutilitara folosită la comiterea faptei, în valoare de cca. 30.000 lei, s-a dispus ridicarea și sigilarea acesteia la sediul Poliției Municipiului Câmpulung Moldovenesc, jud. Suceava.
În continuarea activităților specifice derulate, polițiștii au pus în executare 5 mandate de percheziție domiciliară pe raza județelor Suceava și Maramureș, având ca obiect săvârșirea infracțiunii de „deținere de către orice persoană sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 40 litri alcool etilic”, ocazie cu care au fost identificate și ridicate mai multe bunuri cu valoare probatorie, precum și cantitatea totală de 2600 bucăți țigarete de proveniență extra comunitară diferite mărci, în valoare de cca. 2210 lei.
De asemenea, polițiștii au desfășurat și 3 percheziții auto. In urma activităților desfășurate, față de o persoană s-a dispus măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore, fiind încarcerată în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.