Sub 300 de cazuri de COVID-19 la Iași. Crește din nou numărul deceselor la nivel național

coronavirus-lume-pixabay

Până astăzi, 15 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 565.758 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

465.050 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.171 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11335913,11
2.Arad130191003,38
3.Argeș168461383,78
4.Bacău14973772,3
5.Bihor161921232,94
6.Bistrița-Năsăud6673802,38
7.Botoșani7271622,07
8.Brașov225461624,72
9.Brăila7034543,01
10.Buzău7577601,96
11.Caraș-Severin5593502,2
12.Călărași5554262,84
13.Cluj262202645,01
14.Constanța230632786,28
15.Covasna4699301,73
16.Dâmbovița133781552,91
17.Dolj138821001,9
18.Galați133541753,26
19.Giurgiu54051032,59
20.Gorj4774270,9
21.Harghita5024200,87
22.Hunedoara104371482,81
23.Ialomița5842653,16
24.Iași241072881,95
25.Ilfov200581906,64
26.Maramureș9587821,69
27.Mehedinți4545371,78
28.Mureș13860972,5
29.Neamț10224331,33
30.Olt8467331,14
31.Prahova220361252,91
32.Satu Mare6487662,12
33.Sălaj5896231,34
34.Sibiu15884873,12
35.Suceava144221271,51
36.Teleorman6556852,3
37.Timiș225322224,12
38.Tulcea4685513,22
39.Vaslui9095702,05
40.Vâlcea9006112,23
41.Vrancea6464361,34
42.Mun. București8736811437,01