SUA și Rusia au astăzi prima discuție în privința încheierii războiului din Ucraina

Capitala Arabia Saudită va găzdui astazi discuțiile la nivel înalt între Rusia și Statele Unite. După o pauză de câțiva ani, delegațiile din Rusia și SUA se vor întâlni la Riad pentru a discuta perspectivele de soluționare a conflictului din Ucraina și modalitățile de a ieși din impasul relațiilor bilaterale.

În baza ordinului președintelui rus Vladimir Putin, ministrul de externe Serghei Lavrov și asistentul de la Kremlin Iuri Ușakov vor reprezenta Rusia la discuții. Potrivit CNN, delegația SUA va fi formată din consilierul pentru securitate națională al președintelui Donald Trump, Mike Waltz, secretarul de stat Marco Rubio și trimisul special pentru Orientul Mijlociu Steve Witkoff.

Apar tot mai multe semne că SUA au decis serios să-și reconsidere strategia pentru Rusia. O conversație telefonică între președintele Vladimir Putin al Rusiei și președintele Donald Trump al Statelor Unite a avut loc pe 12 februarie. Șefii de stat au convenit că relațiile bilaterale au suferit mari prejudicii în timpul președinției lui Joe Biden.

Ultima intalnire intre oficiali americani si rusi a avut loc in ianuarie 2022 cand Lavrov și secretarul de stat american de atunci Antony Blinken au purtat discutii la Geneva. După acel momenr, au fost doar scurte întâlniri în marginea evenimentelor internaționale.

De data aceasta, cei mai mari diplomați ruși și americani au purtat o conversație telefonică înainte de a călători în Arabia Saudită. În apelul telefonic, inițiat de Washingtom, Lavrov și Rubio au convenit să mențină un contact regulat, în special pentru a se pregăti pentru un summit Rusia-SUA. După apel, secretarul de stat al SUA a evidențiat necesitatea asigurării funcționării normale a ambasadelor celor două țări la Washington și Moscova pentru a purta discuții privind soluționarea crizei din Ucraina.

Lavrov a subliniat înainte de a pleca în Arabia Saudită că întâlnirea a fost inițiată de Washington și oficialii ruși ar dori să audă ce au de spus omologii lor de peste Ocean. Potrivit lui Lavrov, echipele de negociere a Rusiei și SUA își vor informa președinții respectivi cu privire la rezultatul întâlnirii de la Riad, iar Putin și Trump vor decide pașii urmatori.

Vladimir Zelenski, la rândul său, plănuiește să viziteze capitala saudite miercuri. El a declarat că Ucraina nu a fost implicată în discuțiile găzduite de Riad între Rusia și SUA și nu are nici o intenție să recunoască rezultatele acestora.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *