Strada Văleni o ia la vale
O stradă din zona Galata se duce la vale de ani de zile iar autoritatile nu au luat nici o masura sa intervina. Acum, in urma unei avarii la reteaua de apa drumul s-a surpat. Mihai Chirica a transmis locuitorilor din zona ca situatia este sub control si a convocat pentru maine o ședință a Comitetului pentru Situații de Urgență a Municipiului Iași, la care au fost invitați să participe atât membrii Comisiei de Circulație, cât și membrii Comisiei de Versanți. Oamenii din zona sunt exasperati de lentoarea cu care se misca autoritatile in conditiile in care problema este cunoscuta de ani de zile.
Municipalitatea sustine ca problemele străzii Văleni țin de stabilitatea versantului, în condițiile în care în ultimii 10 ani au avut loc investiții imobiliare importante în zona respectivă. În urma verificărilor efectuate în ultimul an s-a observat o instabilitate crescută la nivelul carosabilului, cât și pe taluz. De asemenea, s-a observat că atât partea carosabilă, cât și trotuarele prezintă forme de tasare, văluriri, trepte de rupere și numeroase fisuri și crăpături. Locuitorii acuză autoritățile de indiferenta.
Localnic
„Este bătaie de joc din partea autorităților. Mergem zilnic cu mașina, copiii merg la școală și uite în ce condiții circulăm. Mi-e frică pentru copii, nu pentru mine. Anul trecut am plătit 2000 de euro impozit, am mai multe proprietăți și mașini, peste 10.000 de lei, și uite ce străzi avem. Bătaie de joc.”
Situația de pe strada Văleni, situată pe dealul Galatei, este cunoscută de autoritățile locale de ani de zile. Deși la doar o stradă distanță locuiește primarul Mihai Chirica, acesta nu a mișcat niciun deget pentru ca artera să fie reparată.
Localnic
„Am sunat la Primărie, m-au trimis la doamna Gabriela, dar nimeni nu știe nimic. Vecinii au trimis e-mailuri, nimic. Am spus că se va întâmpla o tragedie, dar nimeni nu ia responsabilitate. Plătim impozite, taxe, roviniete și nu se face nimic. Ce așteaptă? Să se întâmple o tragedie? Bătaie de joc!”
Mihai Chirica le-a transmis oamenilor ca lucrurile sunt sub control iar maine se va stabili modalitatea de intervenție pentru stabilizarea versantului și a căii de acces si vor fi luate decizii cu privire la restricționarea și chiar interzicerea traficului auto în zona respectivă pe durata intervențiilor și lucrărilor.
