TeleM Regional TeleM Regional
06 Jun 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Președintele Nicușor Dan a sosit la Brigada Callatis din Constanța
By TeleM Regional
Incendiu la o locuință din localitatea Drujești, județul Vaslui
By TeleM Regional
Ploi torențiale, furtuni puternice, vijelii, vânt foarte puternic. Aproape toată România este sub cod galben de vreme severă
By TeleM Regional
Cursa „1.000 de metri pentru siguranță” a adus zeci de copii pe biciclete în comuna Miroslava
By TeleM Regional
Înaltpreasfințitul Părinte Teofan va sluji la Biserica „Vovidenia” din Botoșani
By TeleM Regional
Primul tronson de autostradă din județul Iași este pregătit pentru asfaltare
By TeleM Regional
Autoturism răsturnat în comuna comuna Ulma, județul Suceava. Un minor a ajuns la spital
By TeleM Regional
Parchetul General preia ancheta dronei explodate la Constanța
By TeleM Regional
Dronă explodată la Constanţa/Nicuşor Dan: Forţele ucrainene au pierdut controlul ca urmare a acţiunilor întreprinse de Rusia
By TeleM Regional
Economia României, pe minus la început de 2026
By TeleM Regional
Antibiotice Iași revine în forță pe piața SUA
By TeleM Regional
Sărbătoarea Bujorului de Munte aduce tradiții și spectacole la Șaru Dornei
By TeleM Regional
Două sectoare din autostrada A8 și unul din A7 au rămas fără contracte
By TeleM Regional
Iașul a găzduit Conferința Regională Moldova „25 de ani construiți din pasiune”
By TeleM Regional
Drona a explodat / Alertă în Portul Constanța. O dronă a fost descoperită în apropierea sediului ARSVOM
By TeleM Regional
RegionalȘtiriUltima oră

Sirenele sunt testate în județul Neamț pe 13 octombrie, în cadrul unui amplu exercițiu de cutremur

TeleM Regional
13 octombrie 2025 2 Min Read
68 0

ISU Neamț marchează Ziua Internațională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale printr-o serie de exerciții și activități educative desfășurate în întreg județul. Luni, 13 octombrie, toate școlile vor organiza simulări de cutremur, iar sirenele vor fi testate simultan.

Anual, în data de 13 octombrie celebrăm Ziua Internațională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale. Această zi își propune să promoveze abordarea proactivă, la nivelul întregii societăți, a managementului riscurilor de dezastre. Tema acestui an „Finanțați reziliența, nu dezastrele” subliniază nevoia da a aborda costurile tot mai mari ale dezastrelor prin mutarea accentului de la răspunsul reactiv la investiții proactive în reducerea riscului de dezastre.

Cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale, ISU Neamț va organiza o serie de activități dedicate acestei zile, astfel:

  • 10.10.2025, ora 16:00 – activități de prezentare a măsurilor de prim ajutor la Centrul Comercial Roman Value Centre.
  • 13.10.2025 în intervalul orar 10:00-18:00, „Ziua Porților Deschise”, în toate subunităţile (Piatra-Neamț, Roman, Târgu-Neamț, Poiana Teiului), prilej cu care vor fi prezentate mijloacele de intervenţie în caz de dezastre şi modul de folosire a acestora precum şi modul de comportare în cazul producerii acestora.
  • 13.10.2025 desfășurarea exerciţiului pentru situaţii de urgenţă cu tema „Activitatea personalului didactic şi a elevilor din judeţul Neamţ pe timpul şi imediat după producerea unui cutremur” în toate unitățile de învățământ din județ.

Formarea unui comportament adecvat în cazul producerii unei situații de urgență al cetățenilor se poate realiza prin participarea activă la activitățile de informare preventivă și exerciții.

Din anul 2013, ISU Neamț în colaborare cu ISJ Neamț desfășoară cu ocazia Zilei Internaționale pentru Reducerea Riscului la Dezastre un exercițiu de evacuare în cazul producerii unui cutremur în toate unitățile de învățământ din județul Neamț.

Exercițiul are ca temă „Activitatea personalului didactic și a elevilor din județul Neamț pe timpul și imediat după producerea unui cutremur”, în scopul conștientizării riscului, dar și formării deprinderilor pentru a putea acționa corespunzător în cazul producerii unui astfel de eveniment.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Alexandru Rogobete a vizitat Spitalul Municipal de Urgenţă ”Elena Beldiman” din Bârlad – La ATI, spre bucuria mea, nu am văzut nicio brăţară, niciun inel şi nicio unghie falsă pe mâinile personalului

Next Post

Platforma PIAS auditată de Curtea de Conturi. Blocaje frecvente deși s-au investit peste 200 milioane de euro

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us