Simona Halep a fost eliminata de la US Open

simona halep

Sportiva din Romania a fost eliminata din optimile de finala US Open dupa ce a pierdut cu 3-6, 3-6 in fata ucrainencei Elina Svitolina. In primul set, momentul psihologic s-a petrecut la scorul de 3-3 cand Simona nu a reusit sa fructifice cele doua mingi de break pe care le-a avut. Setul secund a avut un deznodamant identic, diferenta fiind facuta de adversara Simonei la scorul de 3-3.

La primul turneu dupa accidentare, Simona a avut un parcurs bun reusind sa obtina 180 puncte WTA. Cu toate acestea, romanca nu va reveni in top 10 WTA. Inainte de meciul de astazi era egalitate 5-5 in confruntarile directe dintre Halep si Svitolina.

Elina Svitolina o va întâlni în sferturile de la US Open pe câștigătoarea partidei Leylah Annie Fernandez – Angelique Kerber. Ucraineanca se afla inainte de meciul cu Halep pe locul 5 WTA.