Se fac tot mai puține teste, cu câteva zile înainte de alegeri. Sub 5.000 de cazuri noi în România

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.916 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10096764,61
2.Arad11460864,98
3.Argeș142951854,96
4.Bacău133071582,67
5.Bihor142841103,84
6.Bistrița-Năsăud5887452,87
7.Botoșani6291772,41
8.Brașov193721405,62
9.Brăila5810583,12
10.Buzău6658572,17
11.Caraș-Severin4907452,6
12.Călărași4510523,37
13.Cluj221752705,96
14.Constanța179824397,35
15.Covasna4224172,21
16.Dâmbovița116481493,27
17.Dolj124271192,9
18.Galați109203653,33
19.Giurgiu4168492,88
20.Gorj4404281,34
21.Harghita4697111,27
22.Hunedoara8982813,42
23.Ialomița4814813,54
24.Iași205232413,12
25.Ilfov158961926,57
26.Maramureș8717692,68
27.Mehedinți4035352,52
28.Mureș12225823,51
29.Neamț9447521,79
30.Olt7463271,44
31.Prahova195021503,88
32.Satu Mare5686503,75
33.Sălaj5561102,64
34.Sibiu142871056,32
35.Suceava13241601,83
36.Teleorman5633592,35
37.Timiș193501734,09
38.Tulcea3808533,46
39.Vaslui7856492,07
40.Vâlcea8107432,72
41.Vrancea5606851,58
42.Mun. București690547075,69