TeleM Regional TeleM Regional
19 Apr 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Doi tineri arestați preventiv pentru 30 de zile după un incendiu provocat intenționat în Galați
By TeleM Regional
Bacău: Femeie moartă într-un incendiu
By TeleM Regional
Minivacanța de 1 Mai 2026: Weekend prelungit pentru români, câte zile libere sunt în total
By TeleM Regional
Avertizare ANM. Ploi torențiale și vânt puternic în mai multe zone din țară, până sâmbătă seara
By TeleM Regional
Grindeanu: Partidul Social-Democrat este pregătit să preia guvernarea
By TeleM Regional
Două persoane arestate preventiv pentru lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice în Galați
By TeleM Regional
Accident la Botoșani. Un bărbat de 45 de ani a fost rănit grav de o mașină
By TeleM Regional
Calendar Ortodox: Astăzi îl cinstim pe Sfântul Cuvios Ioan, ucenicul Sfântului Grigorie Decapolitul!
By TeleM Regional
Colegiul „Gheorghe Asachi” se transformă într-un campus modern
By TeleM Regional
Rusia amenință patru state NATO. Moscova spune că ar putea invoca „dreptul la autoapărare”
By TeleM Regional
Strâmtoarea Ormuz este pe deplin deschisă tuturor navelor comerciale
By TeleM Regional
Sunetele din Parcul Natural Vânători Neamț, promovate pe o hartă audio mondială
By TeleM Regional
Urmărire la Rădăuți: un tânăr fără permis s-a răsturnat cu mașina
By TeleM Regional
A fost aprobat bugetul pentru bilete de tratament pentru pensionari
By TeleM Regional
Licitația pentru A8, reluată după decizia instanței
By TeleM Regional
LocalȘtiriUltima oră

“Scriitori printre liceeni”, la Colegiul National Costache Negruzzi

TeleM Regional
19 octombrie 2023 3 Min Read
64 0

Inca de la prima editie, FILIT, considerat cel mai important festival de literatura din Europa de Est si-a propus sa dezvolte direcțiile pentru a veni în întîmpinarea nu doar a iubitorilor de carte, ci și a celor mai tineri cititori. La fel ca in edițiile precedente, FILIT gazduieste si anul acesta un program consistent destinat adolescenților. Astfel, elevi de la diferite licee din oraș au ocazia să-i cunoască pe unii dintre cei mai reprezentativi scriitori contemporani. Astazi, elevii de la Colegiul National Costache Negruzzi au avut ocazia sa dialogheze cu Radu Paraschivescu si Dan Sociu iar discutia a fost una memorabila.

Cei doi scriitori au fost asteptati cu mare nerabdare de elevii negruzisti. Acestia s-au pregatit temeinic, le-au citit cartile, i-au urmarit in interviuri si au venit cu o serie de curiozitati si intrebari pentru cei doi invitati.  

Live Negruzzi, Prof. dr. Camelia Gavrila, director Colegiul National Costache Negruzzi Iasi:

“In fiecare octombrie de editii si de ani buni sarbatorim aceasta deschidere a ceea ce insemna Festivalul FILIT care inseamna pentru Iasi o asezare pe harta culturala a Europei si nu numai prin valoarea invitatilor, prin editul si consecventa acestui format de festival care implica intr-o extindere a valorii culturale spre zona educationala doua secvente foarte imporante: prezenta scriitorilor printre liceeni, dupa cum exista si acel premiu al liceenilor acordat cartii celei mai interesante, mai agreate de ei prin cartile publicate anul anterior.”

Amfiteatrul Colegiul National “Costache Negruzzi Iasi” a devenit neincapator pentru zecile de elevi, invitați, personalități ale condeiului si profesori erudiți. De-a lungul timpului, intalnirile din cadrul FILIT au deschis seria unor dialoguri captivante.

Radu Paraschivescu, scriitor:

“Ma bucur, este un colegiu prestigios si nu am acceptat invitatia ci am asteptat invitatia pentru ca am mai fost si la alte editii ale FILIT-ului. Am avut o experienta minunata cu clasele de elevi, imi place publicul tanar si prin urmare comertul acesta de ganduri cu elevii mi-e foarte familiar iar pentru mine a fost o bucurie sa ies din cadrul prafuit al lansarilor clasice si sa am un dialog cu elevii care sper sa fie curiosi si sa constate ca scriitorul nu este mort.”

Elevii Colegiului National Costache Negruzzi s-au pregatit intens pentru acest eveniment. Adolescentii au citit carti si au intrat in dialog cu scriitorii pe parcursul intalnirii.

“Am pregatit intrebari pentru intalnirea de astazi pentru domnul Radu Paraschivescu, m-am documentat foarte mult in privinta dumnealui, fiind o personalitate foarte indragita. As vrea sa aflu mai multe depre modul in cadre imbina viata personala cu actul scrisului. “Garoafe la bordel” este cea mai noua carte, am cumparat-o cu gandul sa o citesc pentru a fi pregatita la intalnirea de astazi si mi-a atras atentia stilul sau ironic de a scrie.” a spus o eleva

Desi lectura este intr-o concurenta acerba cu online-ul sau alte activitati, generatia de astazi isi dedica timpul sa citeasca.

Rebeca Iosub:

“M-a pasionat aspiratia lui pentru a iesi din firea asta a lui a umanului prin itermediul poeziilor si de a reusit sa treaca de experientele negative cu ajutorul versurilor. Un cititor poate sa prefere orice varianta a unei lecturi, eu personal prefer lectura clasica pentru ca e alta senzatie cand simti foile intre maini si te conectezi altfel cu textul. Depinde de cat timp am incerc sa citesc in jur de o suta de pagini pe zi nu e vorba de o norma, dar am ambitia sa termin un numar de carti intr-un timp.”

Cu un stil aparte, scriitorul Dan Sociu le-a starnit multe curiozitati celor prezenti prin ultima carte de poezii pe care a lansat-o.

Dan Sociu, scriitor:

“Cantitativ vorbind se citeste cel mai mult din istoria lumii, pe net, acum oamenii scriu foarte mult pe telefon. Ceva tot se intampla e un punct de plecare si cumva ii apropie pe oameni de scris. Literatura se transforma devine literatura de internet.”

La finalul evenimentului, elevii au primit autografe si au facut fotografii cu scriitorii.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Reprezentanții Primăriei Iași, supărați pe președintele ANDIS

Next Post

Lucrare de mântuială, pe strada Bicazului. „Chiar nu este un diriginte de șantier?”

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us