Schimbări în trafic la Galați
Începând de mâine, în municipiul Galați se închide complet circulația pe bulevardul Siderurgiștilor, pe tronsonul cuprins între Piața Energiei și strada Pictor Iosif Iser. Restricția va fi valabilă până pe 18 august 2026 și este impusă pentru desfășurarea lucrărilor de modernizare a depoului de tramvaie nr. 1 și a bulevardului Siderurgiștilor. Autoritățile precizează că vor fi refăcute partea carosabilă, trotuarele și calea de rulare a tramvaielor, în cadrul unui amplu proiect de infrastructură urbană. Pe durata lucrărilor, șoferii vor trebui să folosească rute ocolitoare, printre care bulevardul 1 Decembrie 1918, bulevardul Milcov, Drumul de Centură sau străzile Gheorghe Asachi și Combinatului. Și transportul public va fi afectat. Linia de autobuz 43 va fi deviată și va circula pe un traseu modificat, cu plecare din Piața Energiei spre Căminele Combinat, având o frecvență de aproximativ 45 de minute. Primăria Galați recomandă șoferilor și pietonilor să respecte semnalizarea rutieră din zonele de șantier și să folosească variantele ocolitoare pentru evitarea aglomerației. Autoritățile avertizează că restricțiile pot fi ajustate în funcție de evoluția lucrărilor.