Scade în continuare numărul de cazuri COVID. Iașul, pe locul 4 la nivel național

Ambulanta-izolaeta-coronavirus-SMURD

5697 de cazuri noi de COVID au fost înregistrate în România în ultimele 24 de ore, din 28.099 de teste. Alte 107 decese au fost raportate, iar 1297 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Cele mai multe cazuri noi au fost înregistrate în București – 903, Ilfov – 340, Constanța – 305, Iași – 300.

Buletinul de presă:

Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 577.446 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

477.139 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11515853,05
2.Arad132191073,16
3.Argeș171751533,52
4.Bacău151961202,24
5.Bihor164451743,08
6.Bistrița-Năsăud6777552,39
7.Botoșani7391511,94
8.Brașov230702165,02
9.Brăila7257943,25
10.Buzău7702711,95
11.Caraș-Severin5743662,29
12.Călărași5673492,78
13.Cluj264731524,79
14.Constanța235853055,95
15.Covasna4759141,51
16.Dâmbovița136001122,63
17.Dolj141311881,87
18.Galați136711743,00
19.Giurgiu5552522,54
20.Gorj4828230,86
21.Harghita5139700,84
22.Hunedoara10662962,74
23.Ialomița5997773,05
24.Iași246113002,01
25.Ilfov208313406,45
26.Maramureș9774831,82
27.Mehedinți4609271,76
28.Mureș141091002,54
29.Neamț10383711,4
30.Olt86681071,16
31.Prahova224431852,85
32.Satu Mare6576502,23
33.Sălaj5946171,41
34.Sibiu160871093,02
35.Suceava14610921,51
36.Teleorman6741892,25
37.Timiș230472504,21
38.Tulcea4809573,09
39.Vaslui92951012,13
40.Vâlcea9180762,26
41.Vrancea6555281,05
42.Mun. București893989036,64