Scade în continuare numărul cazurilor de coronavirus în România

coronavirus-sursa-wikipedia

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.310 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11908532,29
2.Arad13696872,18
3.Argeș179981732,52
4.Bacău15801821,7
5.Bihor17172952,54
6.Bistrița-Năsăud7119561,94
7.Botoșani7879741,71
8.Brașov243362184,13
9.Brăila78491163,1
10.Buzău8028501,59
11.Caraș-Severin6098651,87
12.Călărași6043502,34
13.Cluj283582284,04
14.Constanța249991844,17
15.Covasna4902341,00
16.Dâmbovița14181752,05
17.Dolj14644781,62
18.Galați150722332,86
19.Giurgiu5989652,5
20.Gorj4955290,75
21.Harghita5240160,52
22.Hunedoara112321592,09
23.Ialomița6482512,97
24.Iași260712141,37
25.Ilfov226943046,43
26.Maramureș10180431,71
27.Mehedinți4818261,58
28.Mureș14634891,98
29.Neamț10711751,12
30.Olt91151060,96
31.Prahova232581012,06
32.Satu Mare6770311,36
33.Sălaj6069211,11
34.Sibiu16525552,21
35.Suceava15161751,34
36.Teleorman7312902,48
37.Timiș247222764,00
38.Tulcea5121422,39
39.Vaslui98761012,04
40.Vâlcea9527571,88
41.Vrancea6924531,14
42.Mun. București9547610965,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe3616*-816 
 TOTAL608.5614.310