Săptămâna Națională a Siguranței Rutiere 2026
Polițiștii și autoritățile lansează, în perioada 18 – 24 mai, o serie de acțiuni dedicate creșterii siguranței pe drumurile publice, în cadrul Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere 2026.
Campania va pune accent pe purtarea centurii de siguranță, protecția copiilor în autoturisme și respectarea regulilor de circulație de către motocicliști, bicicliști, utilizatorii de trotinete electrice și pietoni.
Alina Elena Mocanu, purt.cuv. IPJ Iași
Scopul principal constă în reducerea numărului de accidente, protejarea vieții și sănătății cetățenilor, creșterea disciplinei în trafic, dar și menținerea siguranței publice și a ordinii sociale. Săptămâna Națională a Siguranței Rutiere are un rol important în consolidarea siguranței naționale prin prevenirea accidentelor, protejarea populației și promovarea unei culturi a responsabilității în trafic.