Românii vor primi banii pe cardurile de alimente până la finalul anului
România a utilizat, în perioada 2022–2023, aproximativ 580 de milioane de euro din aceste fonduri, iar în 2024, suma folosită a fost de 300 de milioane de euro, dintr-o alocare totală de 865 de milioane de euro.
În prezent, aproape întreaga sumă disponibilă pentru perioada 2021–2027 a fost consumată. În acest context, autoritățile au fost nevoite să realoce fonduri din alte operațiuni pentru a putea susține continuarea plăților de 125 de lei, prevăzute de lege pentru categoriile vulnerabile. Aceste sume urmează să fie acordate de două ori pe parcursul anului.
În paralel, sunt în desfășurare demersuri pentru modificarea cadrului legislativ, astfel încât cardurile de alimente să nu fie reemise în fiecare an. Scopul este simplificarea procedurilor administrative, astfel încât banii să ajungă mai rapid la beneficiari.
Fondurile necesare pentru cele două tranșe de 125 de lei sunt deja disponibile, iar autoritățile dau asigurări că banii vor fi virați pe carduri până la finalul acestui an.