România și alte 3 țări îndeamnă UE să limiteze importurile de produse agricole din Ucraina
Miniștrii Agriculturii din Bulgaria, Ungaria, România și Slovacia s-au adresat Comisiei Europene cu apelul de a elimina cotele mai mari pentru produsele agricole din Ucraina și de a obliga companiile ucrainene să respecte standardele pieței UE, a declarat ministrul Agriculturii al Ungariei, Istvan Nagy.
“Am cerut Bruxelles-ului să ia măsuri în scrisoarea comună cu omologii mei din Bulgaria, România și Slovacia. Regulamentul UE care reglementează importurile din Ucraina va expira în luna iunie, iar Comisia Europeană ar trebui, așadar, să găsească o soluție pe termen lung a problemelor pieței cauzate de produsele agricole ucrainene”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook (interzisă în Rusia, deținută de Meta desemnată extremistă în Rusia).
Țările din Europa de Est consideră necesară revenirea la cotele UE pentru livrările agricole din Ucraina care existau până în februarie 2022, a menționat Nagy. Miniștrii au sugerat, de asemenea, să fie restabilite taxele vamale și să fie „introduse cote individuale pe bază regională” pentru astfel de livrări către țările care se învecinează cu Ucraina.
De asemenea, cele patru țări au cerut Bruxelles-ului să monitorizeze conformitatea produselor agricole ucrainene care vin pe piața europeană cu standardele sanitare, de mediu și alte standarde ale UE.