România se menține la un platou de circa 5.000 de cazuri noi de COVID

Ambulanta-izolaeta-coronavirus-SMURD

Până astăzi, 18 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 582.786 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

484.948 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.340 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11574592,89
2.Arad13302833,12
3.Argeș173041293,27
4.Bacău153091132,2
5.Bihor165801352,96
6.Bistrița-Năsăud6823462,28
7.Botoșani7473821,91
8.Brașov233843144,99
9.Brăila73641073,25
10.Buzău7764621,91
11.Caraș-Severin5811682,28
12.Călărași5744712,86
13.Cluj267232504,52
14.Constanța239173326,00
15.Covasna4801421,5
16.Dâmbovița13694942,6
17.Dolj14207761,9
18.Galați139282572,9
19.Giurgiu5611592,47
20.Gorj4847190,81
21.Harghita514780,78
22.Hunedoara108081462,51
23.Ialomița6080833,09
24.Iași248952842,01
25.Ilfov211343037,15
26.Maramureș9854801,82
27.Mehedinți4649401,73
28.Mureș142101012,44
29.Neamț10438551,36
30.Olt8731631,09
31.Prahova225961532,71
32.Satu Mare6612362,23
33.Sălaj5971251,36
34.Sibiu16180932,96
35.Suceava147311211,49
36.Teleorman6829882,33
37.Timiș232962494,11
38.Tulcea4855462,89
39.Vaslui94071122,19
40.Vâlcea9210302,27
41.Vrancea6644891,05
42.Mun. București9048610886,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe3863*-351
 TOTAL582.7865.340