România rămâne sub pragul de 3.000 de cazuri noi de coronavirus

covid-19-2

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13683621,48
2.Arad15593731,06
3.Argeș20148510,78
4.Bacău18509621,18
5.Bihor19906701,44
6.Bistrița-Năsăud8161170,98
7.Botoșani9688511,52
8.Brașov284991362,18
9.Brăila9262200,94
10.Buzău8922190,48
11.Caraș-Severin7601481,44
12.Călărași7092180,85
13.Cluj351481642,61
14.Constanța29700771,7
15.Covasna5510140,68
16.Dâmbovița16424611,07
17.Dolj17262761,16
18.Galați18666711,41
19.Giurgiu7244361,09
20.Gorj5690520,84
21.Harghita5775180,62
22.Hunedoara13439871,41
23.Ialomița7581220,92
24.Iași309641060,63
25.Ilfov282251302,57
26.Maramureș133121202,56
27.Mehedinți5525100,76
28.Mureș16530341,01
29.Neamț12571691,27
30.Olt10493400,5
31.Prahova25883750,93
32.Satu Mare8259551,6
33.Sălaj7096321,87
34.Sibiu18371291,14
35.Suceava185921491,85
36.Teleorman8894471,16
37.Timiș318822513,31
38.Tulcea6043200,85
39.Vaslui11889321,06
40.Vâlcea10953311,16
41.Vrancea7706270,52
42.Mun. București1171064882,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe1716*-149 
 TOTAL721.5132.901