Romania in 30 ani de democratie: 17 premieri, preocupati de bani si putere, nu de tara

petre roman

De la momentul Revolutiei din 1989 si pana acum, Romania a avut 17 premieri, media fiecarui Guvern fiind mai mica de 2 ani. Partidele de Dreapta, PNL, PD, PNTCD, PDL au stat aproape 16 ani la guvernare. Cele de stanga PSD, PDSR au petrecut 13 ani si 6 luni in fruntea Guvernului.

Romania a mai avut un premier independent Mugur Isărescu (decembrie 1999 – decembrie 2000) si un prim ministru de la PNL + PSD, Victor Ponta in perioada mai 2012 – martie 2014.

„Cei care au condus România de la Revoluție până în prezent au fost mai preocupați de jocurile de putere decât de țară și de oamenii ei. Romania are nevoie de mai multa maturitate politica”, sustine Guvernare.net, care a intocmit lista premierilor din ultimii 30 ani:

Premieri de Dreapta. PNL. PD. PDL. PNȚCD

Petre Roman – FSN, ulterior PD
(iunie 1990 – octombrie 1991)

Theodor Stolojan – FSN, ulterior PD
(octombrie 1991 – noiembrie 1992)

Victor Ciorbea – PNȚCD
(decembrie 1996 – martie 1998)

Radu Vasile – PNȚCD
(aprilie 1998 – decembrie 1999)

Călin Popescu Tăriceanu – PNL
(decembrie 2004 – decembrie 2008)

Emil Boc – PDL
(decembrie 2008 – februarie 2012)

Mihai Răzvan Ungureanu – PDL
(februarie 2012 – mai 2012)

Dacian Cioloș – susținut de PNL
(noiembrie 2015 – ianuarie 2017)

Ludovic Orban – PNL
(noiembrie 2019 – PREZENT)

Premier independent

Mugur Isărescu
(decembrie 1999 – decembrie 2000)

Premier PNL + PSD

Victor Ponta – USL
(mai 2012 – martie 2014)

Premieri de stanga:

Nicolae Văcăroiu – PDSR
(noiembrie 1992 – decembrie 1996)

Adrian Năstase – PSD
(decembrie 2000 – decembrie 2004)

Victor Ponta – PSD
(martie 2014 – noiembrie 2015)

Sorin Grindeanu – PSD
(ianuarie 2017 – iunie 2017)

Mihai Tudose – PSD
(iunie 2017 – ianuarie 2018)

Viorica Dăncilă – PSD
(ianuarie 2018 – noiembrie 2019)