România împrumută 250 de milioane de euro de la BEI pentru Spitalul Regional de la Iași

În ședința de joi, 8 octombrie, a Guvernului a aprobat un memorandum care face referire la asigurarea finanțării Spitalului Regional de Urgență de la Iași.
Creditul va fi contractat la Banca Europeană de Investiții (BEI), iar guvernul va apela la această soluție întrucât fondurile europene prevăzute pentru perioada 2021 – 2027 pot fi accesate dacă și statul român asigură o co-finanțare.
”Propunem contractarea unui împrumut de la BEI pentru susținerea proiectului privind construcția spitalului regional de urgență Iași, în valoare de până la 250 mil. euro. Valoarea finală a împrumutului se va stabili împreună cu finanțatorul luând în considerare politica de finanțare a BEI, precum și suma care va fi alocată din fonduri europene nerambursabile”, se arată în memorandum.
Valorea totală a proiectului Spitalului Regional de Urgență Iași este de peste 500 milioane euro.