România depășește 400.000 de cazuri de coronavirus. Peste 300 de ieșeni infectați în ultimele 24 de ore

9poza-covid-002

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132
 TOTAL403.1239.272