Rezultate meritorii obtinute de elevii ieseni la Olimpiada Nationala de Fizica

Olimpiada Națională de Fizică s-a desfășurat în acest an școlar la Brașov, în perioada 21-26 aprilie 2024. Lotul ieșean, alcătuit din 38 de elevi, a revenit acasă cu un palmares îmbogățit cu 27 de distincții. Au fost obținute următoarele rezultate:

● clasa a VI-a:

– Vladimir Lupu, Colegiul Național Iași, Medalie de Argint și Mențiune, profesor Lucia Biolan,

– Vlad-Ioan Cazacu, Colegiul Național Iași, Medalie de Bronz, profesor Andu Emilian Ouatu

– Armand-Mihai Mahalu, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, Medalie de Bronz, profesor Anca Apetrei.

● clasa a VII-a:

– Sabina-Adelina Grigore, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Medalie de Aur și Mențiune, profesor Cristinel Miron

– Mateo-Gavril Irimia, Școala Gimnazială Internațională „Spectrum” Iași, Medalie de Bronz, profesor Marinela Juverdeanu

– Darius Alexandru Mărculeț, Școala Profesională Lespezi, Medalie de Bronz, profesor Alexandru Hirean,

– Iustin-Gabriel Smău, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Medalie de Bronz, profesor Cristinel Miron,

– Sofia Vasilache, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Medalie de Bronz, profesor Cristinel Miron.

● clasa a VIII-a:

– Raluca Maria Bânțu, Colegiul Național Iași, Medalie de Argint și Mențiune, profesor Oana Păsărică

– Alexandru Ștefan Mihalache, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, Medalie de Argint și Mențiune, profesor Mihaela Țura

– Carina-Maria Colț, Colegiul Național Iași, Medalie de Bronz, profesor Andu Emilian Ouatu

– Robert–Ștefan Isepciuc, Colegiul Național Iași, Medalie de Bronz, profesor Andu Emilian Ouatu.

● clasa a IX-a:

– Sorin-Gabriel Gabără, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Medalie de Bronz, profesor Irina Zamfirescu;

● la clasa a X-a:

– Luca Gâlea, Colegiul Național Iași, Medalie de Aur, Premiul al II-lea și calificare în lotul lărgit, profesor Jean Marius Rotaru

– Maria Anemona Luchian, Colegiul Național Iași, Medalie de Argint și Mențiune, profesor Jean Marius Rotaru

– Mihnea Pescariu, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Medalie de Bronz, profesor Irina Zamfirescu

– Ilinca-Maria Banu, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Mențiune de Onoare, profesor Irina Zamfirescu

– Luiza Teodora Mihai, Colegiul Național Iași, Mențiune de Onoare, profesor Jean Marius Rotaru.

● clasa a XI-a:

– Robert Lascăr, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași, Medalie de Bronz, profesor Mihaela Țura

– Rareș Mihai Toma, Colegiul Național Iași, Mențiune de Onoare, profesor Jean Marius Rotaru.

La Olimpiada Națională de Fizică de la Brașov lotul olimpicilor ieșeni a fost însoțit de: doamna profesor Liliana Apintei de la Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă”, doamna profesor Marinela Juverdeanu de la Liceul cu Program Sportiv, domnul profesor Mihai Buța de la Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” și domnul profesor Sorin Galer de la Colegiul Național „Costache Negruzzi” din Iași.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *