Rata de pozitivare de peste 42% în România. Aproape 300 de cazuri noi la Iași

coronavirus-covid-19

Până astăzi, 23 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 422.852 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

296.844 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.207 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9036626,12
2.Arad101611235,87
3.Argeș119981904,99
4.Bacău119751432,78
5.Bihor127241415,37
6.Bistrița-Năsăud5302284,18
7.Botoșani5399552,59
8.Brașov169933027,19
9.Brăila5075303,21
10.Buzău6050942,6
11.Caraș-Severin4297372,84
12.Călărași3674563,15
13.Cluj190811657,09
14.Constanța140104176,82
15.Covasna3775433,13
16.Dâmbovița103421213,56
17.Dolj10975483,42
18.Galați9113832,74
19.Giurgiu3603882,5
20.Gorj4072361,66
21.Harghita4376131,89
22.Hunedoara7697683,74
23.Ialomița3971723,46
24.Iași177422803,15
25.Ilfov130632878,13
26.Maramureș7706753,16
27.Mehedinți3585763,02
28.Mureș10906804,82
29.Neamț8810362,25
30.Olt66291211,86
31.Prahova17158284,5
32.Satu Mare479134,99
33.Sălaj516514,43
34.Sibiu126001718,64
35.Suceava12300202,22
36.Teleorman5000462,75
37.Timiș173151365,57
38.Tulcea3060692,36
39.Vaslui7051582,07
40.Vâlcea7406312,79
41.Vrancea4935301,97
42.Mun. București5971213076,61