Rată de infectare imensă în marile orașe ale României. Peste 300 de cazuri noi la Iași

coronavirus-lume-pixabay

În ultimele 24 de ore au fost 8.262 de cazuri noi de COVID-19, din 31.082 de teste efectuate. Alți 186 români au murit din cauza infecției cu coronavirus, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.174 de pacienți COVID.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba80501686,06
2.Arad89672405,86
3.Argeș102792383,77
4.Bacău108401642,54
5.Bihor112693185,85
6.Bistrița-Năsăud46831414,48
7.Botoșani48841012,73
8.Brașov146701646,25
9.Brăila4513412,63
10.Buzău5442732,44
11.Caraș-Severin3878942,92
12.Călărași30981322,31
13.Cluj164546067,42
14.Constanța113934225,35
15.Covasna3359703,37
16.Dâmbovița91901143,33
17.Dolj99651063,84
18.Galați82002292,18
19.Giurgiu2898252,26
20.Gorj3832481,92
21.Harghita4099522,24
22.Hunedoara6682583,02
23.Ialomița3434783,16
24.Iași155323353,14
25.Ilfov108733016,9
26.Maramureș6979453,79
27.Mehedinți3092562,69
28.Mureș93881735,02
29.Neamț8128892,49
30.Olt57631021,9
31.Prahova153363104,24
32.Satu Mare40301544,48
33.Sălaj4716545,83
34.Sibiu107611819,00
35.Suceava115822002,21
36.Teleorman4507932,83
37.Timiș154823326,85
38.Tulcea2566542,46
39.Vaslui6463901,98
40.Vâlcea68951143,09
41.Vrancea4534391,78
42.Mun. București5198910035,54
43.Cazuri noi nealocate pe județe4779*855 
 TOTAL373.4748.262