Rata de infectare depășește 33%. Aproape 250 de cazuri la Iași

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.826 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba9957765,23
2.Arad11287965,33
3.Argeș138312665,18
4.Bacău130581102,83
5.Bihor140661284,44
6.Bistrița-Năsăud578633,45
7.Botoșani6140372,55
8.Brașov19048846,16
9.Brăila5695623,23
10.Buzău6572822,39
11.Caraș-Severin4823802,95
12.Călărași43951183,29
13.Cluj217211526,38
14.Constanța172313357,49
15.Covasna4194282,85
16.Dâmbovița11435663,64
17.Dolj122321153,05
18.Galați103911793,03
19.Giurgiu4098722,89
20.Gorj4348301,45
21.Harghita465981,47
22.Hunedoara8839753,94
23.Ialomița4689664,02
24.Iași201552433,22
25.Ilfov154201717,2
26.Maramureș8605642,81
27.Mehedinți3966312,85
28.Mureș12069723,9
29.Neamț9356322,01
30.Olt73931081,87
31.Prahova192591374,45
32.Satu Mare557714,15
33.Sălaj553453,22
34.Sibiu14062806,82
35.Suceava13095202,1
36.Teleorman5555262,57
37.Timiș190721054,58
38.Tulcea3711482,89
39.Vaslui7707292,2
40.Vâlcea8041302,89
41.Vrancea5469861,7
42.Mun. București675395226,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-252