Rămășițele domnitorului Grigore Alexandru Ghyka, depuse la sediul Jandarmeriei Iași
Rămășițele pământești ale domnitorului Grigore Alexandru Ghyka, ultimul conducător al Moldovei și întemeietor al Jandarmeriei Române, au fost depuse la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Vasile Lupu” Iași. Reprezentanții Jandarmeriei spun că momentul are o profundă încărcătură istorică și simbolică, domnitorul fiind considerat o figură esențială în formarea instituției. Grigore Alexandru Ghyka, ultimul domn al Moldovei, este recunoscut pentru contribuțiile sale la modernizarea statului și pentru rolul său în înființarea Jandarmeriei. În această perioadă, jandarmii ieșeni vor asigura protecția și onorarea rămășițelor pământești, ca un omagiu adus celui considerat fondatorul instituției.