TeleM Regional TeleM Regional
13 Jun 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
TUIASI își extinde oferta pentru admiterea 2026
By TeleM Regional
AirHack Iași 2026
By TeleM Regional
Iașul continuă lupta împotriva țânțarilor și căpușelor
By TeleM Regional
Campionatul Mondial 2026 își deschide terenurile în acest weekend
By TeleM Regional
36 de ani de la Mineriada din iunie 1990
By TeleM Regional
Inovație românească în alimentație: Cârnați funcționali cu hrișcă – reinterpretarea unei rețete tradiționale
By TeleM Regional
“Dacă vom continua să fim ignorați, luăm în calcul suspendarea președintelui”
By TeleM Regional
Peste 7.200 de elevi din Iași sunt așteptați la Evaluarea Națională
By TeleM Regional
Râul Nicolina este plin de deșeuri
By TeleM Regional
Drum de 4 benzi asfaltat în mai puțin de 24 de ore în Piatra Neamț
By TeleM Regional
Iașul accelerează finalizarea proiectelor PNRR
By TeleM Regional
Reglare de conturi la Iași. Doi tineri au ajuns cu răni la Spitalul de Urgențe „Sf.Spiridon”
By TeleM Regional
Universitatea Tehnică „Gh.Asachi” din Iași, între presiunea pieței IT, valul inteligenței artificiale și adaptarea cursurilor: „AI nu este un obstacol, ci un instrument”
By TeleM Regional
ANAF a găsit nereguli la peste 85% dintre operatorii de schimb valutar verificați. Sancțiuni de aproape 3,5 milioane de lei
By TeleM Regional
Accident grav la Țigănași: o persoană încarcerată după impactul cu un cap de pod
By TeleM Regional
EconomicȘtiriUltima oră

Radiografia anului 2022: Companiile din România au înregistrat afaceri și profituri record, dar și datorii istorice

TeleM Regional
12 iulie 2023 3 Min Read
154 0

Anul 2022, cu o inflație cu două cifre, o criză a energiei electrice și un război aproape de graniță, a marcat companiile din România într-un mod pozitiv. În 2022 firmele au înregistrat afaceri și profituri record, precum și pierderi în scădere față de acum doi ani, potrivit datelor transmise de platforma Termene.ro la cererea Economedia. De cealaltă parte, firmele au raportat anul trecut datorii record și o scădere a numărului de angajați la cel mai mic nivel din ultimii trei ani.

Analiza vizează un număr de 793.755 companii care au depus bilanțul pentru anul 2022 la Ministerul Finanțelor, până la acest moment. Este important de menționat că nu toate companiile și-au depus bilanțul, iar cifrele nu sunt definitive.

Afaceri record înregistrate în 2022

Pare că firmele din România și-au revenit după anii în care pandemia a tăiat din elan. Companiile au înregistrat în 2022 afaceri record de peste 2.300 miliarde lei, în creștere față de 2021 și 2020.

În 2021, un an mai bun pentru mediul de business după începutul pandemiei din 2020, companiile au înregistrat o cifră de afaceri în creștere, în total de 1.974 miliarde lei.

Spre comparație, în 2020, anul pandemiei, firmele au înregistrat afaceri de 1.649 miliarde lei.

Sursă: Termene.ro

Profit net de peste 235 miliarde lei

Și în ceea ce privește profitul net, anul 2022 a fost bun, companiile din România înregistrând de asemenea creșteri.

Față de 2021, companiile din România au înregistrat un profit net de peste 235 miliarde lei, în creștere față de 2021, când firmele au acumulat un profit net de 187 miliarde lei.

Anul pandemiei, 2020, nu a fost unul prea fericit pentru buzunarele firmelor din România, care au înregistrat atunci un profit net de numai 143 miliarde lei.

Profit net 2022
Sursa foto: Termene.ro

Pierderi de 33 miliarde lei, mai mici ca în 2021

În același timp, anul 2022 a fost mai bun în ceea ce privește pierderile înregistrate de companii. În total, firmele au avut pierderi de 33 miliarde lei anul trecut, mai puțin cu 4,6 miliarde lei față de 2021. Spre comparație, 2019 și 2020 au fost anii cu cele mai mari pierderi pentru companiile din țara noastră, de circa 39 miliarde lei.

Pierderi 2022
Sursa foto: Termene.ro

Peste 3,9 milioane de angajați anul trecut, în scădere continuă

Numărul total de angajați al companiilor din România a fost de aproape 4 milioane lei (3,99 milioane lei) în 2022, mai mic și față de 2021 și 2020 când numărul angajaților ajunsese la puțin peste 4 milioane lei. Anul 2022 a reprezentat anul cu cel mai mic număr de angajați din ultimii șase ani.

Numar angajati 2021-2022
Sursa foto: Termene.ro

Datorii de peste 1.300 miliarde lei în 2022

Companiile au înregistrat în 2022 datorii de 1.325 miliarde lei, mai mult ca în 2021 (1.200 miliarde lei). Este cel mai mare nivel al datoriilor înregistrat până în prezent, acestea crescând încontinuu în ultimii opt ani.

Datorii 2021-2022
Sursa foto: Termene.ro

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Europarlamentarul Victor Negrescu cere invalidarea veto-ului Austriei

Next Post

Licitatie pentru proiectarea drumului dintre Iasi si Ciurea prin spatele fostului combinat CUG

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us