Puțin peste 5.000 de cazuri noi de COVID. La Iași, incidența scade simțitor

corona-noi-1

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.009 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11768522,48
2.Arad13492412,59
3.Argeș177341032,86
4.Bacău15634571,89
5.Bihor16960952,77
6.Bistrița-Năsăud6994602,09
7.Botoșani7687571,72
8.Brașov239771384,44
9.Brăila7647753,25
10.Buzău7921301,69
11.Caraș-Severin5977392,04
12.Călărași5932302,55
13.Cluj278943414,39
14.Constanța246001484,66
15.Covasna4855251,27
16.Dâmbovița14020992,21
17.Dolj14459361,9
18.Galați146901652,91
19.Giurgiu5881382,28
20.Gorj4912190,74
21.Harghita5179120,65
22.Hunedoara11037842,19
23.Ialomița6353643,12
24.Iași256452251,59
25.Ilfov220642186,38
26.Maramureș10057621,74
27.Mehedinți4753291,68
28.Mureș14466502,04
29.Neamț10590301,21
30.Olt8946280,94
31.Prahova230151722,33
32.Satu Mare6711401,58
33.Sălaj6030261,31
34.Sibiu16416492,44
35.Suceava149831111,4
36.Teleorman7071912,35
37.Timiș241473014,00
38.Tulcea5036342,62
39.Vaslui9678842,05
40.Vâlcea9402211,99
41.Vrancea6807431,05
42.Mun. București934138195,59
43.Cazuri noi nealocate pe județe3959*768
 TOTAL598.7925.009