TeleM Regional TeleM Regional
07 Jun 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Cum te protejează Codul Civil în anul 2026 la achiziția unui imobil
By TeleM Regional
Două persoane rănite în urma exploziei unei butelii, într-o locuinţă din comuna Sineşti
By TeleM Regional
Primarul comunei Mihălăşeni, trimis în judecată de pentru luare de mită
By TeleM Regional
Serviciul de distribuție a gazelor naturale va fi sistat luni, 8 iunie, la consumatori din loc. Dancu, jud. Iași
By TeleM Regional
Destinația de vacanță iubită de europeni care se confruntă cu o scădere a numărului de turiști
By TeleM Regional
România a învins cu 2-1 Țara Galilor, în primul meci de acasă cu Hagi în noul mandat de selecționer
By TeleM Regional
Drona de la Constanța: Autoritățile caută soluții “pentru un litoral sigur”
By TeleM Regional
Cod portocaliu de ploi cu descărcări electrice
By TeleM Regional
Președintele Nicușor Dan a sosit la Brigada Callatis din Constanța
By TeleM Regional
Incendiu la o locuință din localitatea Drujești, județul Vaslui
By TeleM Regional
Ploi torențiale, furtuni puternice, vijelii, vânt foarte puternic. Aproape toată România este sub cod galben de vreme severă
By TeleM Regional
Cursa „1.000 de metri pentru siguranță” a adus zeci de copii pe biciclete în comuna Miroslava
By TeleM Regional
Înaltpreasfințitul Părinte Teofan va sluji la Biserica „Vovidenia” din Botoșani
By TeleM Regional
Primul tronson de autostradă din județul Iași este pregătit pentru asfaltare
By TeleM Regional
Autoturism răsturnat în comuna comuna Ulma, județul Suceava. Un minor a ajuns la spital
By TeleM Regional
PoliticȘtiriUltima oră

PSD Iasi: “Evenimentul de prezentare al noului terminat T4 de la Aeroportul Internațional Iași a semănat cu o ședință de partid!”

TeleM Regional
23 ianuarie 2024 2 Min Read
24 0

Principalele aeroporturi din România derulează proiecte majore de investiții prin care se urmărește modernizarea și extiderea infrastructurii existente, precum și creșterea capacității de operare.

Astfel, orașe precum Cluj, Brașov, Timișoara, Constanța, Craiova, Sibiu, Tulcea, Suceava au deja sau vor avea în viitorul apropiat aerogări moderne, din ce în ce mai adaptate cererii în creștere și tehnologiei avansate. Și Iașul este beneficiarul unui astfel de proiect, accesat prin intermediul Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, în cadrul Programului Operațional de Infrastructură Mare (POIM). Cele peste 300 milioane de lei, valoarea investiției, provin de la Fondul European de Dezvoltare Regională și bugetul de stat (98%), iar restul (2%) fiind alocat din bugetul R.A. Aeroportul Iași.

„Această nouă etapă de dezvoltare a Aeroportului Internațional va aduce pentru o perioadă starea de normalitate în ceea ce privește infrastructura aeroportură. Noul terminal T4 va îmbunătăți experiența călătoriilor aeriene și va contribui la dezvoltarea economică județeană și regională. Este un proiect care aparține întregii comunități.

Evenimentul de prezentare al noului terminal T4 a semănat cu o ședință de partid PNL. Peneliștii au confiscat un proiect care este reprezentantiv pentru întreaga comunitate ieșeană.

Din punct de vedere politic, nimic din toate acestea nu ar fi fost posibile fără implicarea social-democraților. Finanțarea a fost asigurată după intrarea PSD la guvernare și cu un ministru social-democrat la coducerea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.

Îi mulțumesc ministrului Sorin Grindeanu că nu a ținut cont de culoarea politică a administrațiilor locale sau județene atunci când au fost alocate sumele necesare.

Cu toate acestea, primarul și președintele Consiliului Județean au o mare restanță către ieșeni și către toți pasagerii care folosesc Aeroportul din Iași. Mi-ar fi plăcut ca, în acest moment, să putem inaugura măcar unul dintre cele două drumuri alternative (prin cartierul Aviației și prin Aroneanu) pe care atât șefii Primăriei cât și cei ai Consiliului Județean tot le promit.

Pentru că, în momentul de față, accesul către Aeroport se face pe un singur drum, cu multe viraje, cu câte o singură bandă pe sens. Prea puțin pentru traficul auto în continuă creștere. ” a declarat Bogdan Cojocaru, președintele PSD Iași.

Reprezentanții social-democraților din Consiliul Județean Iași au fost permanent preocupați de modernizarea județului susținând toate inițiativele care au vizat dezvoltarea Aeroportului Internațional Iași. Mai mult, primele demersuri pentru construirea T4 au fost realizate în timpul administrației social-democrate de la Consiliul Județean Iași.

„Partidul Social Democrat a arătat altruism și deschidere totală față de realizarea unei investiții absolut necesară pentru întreg județul. Proiectul de modernizare și extindere al Aeroportului a avut permanent întreaga susținere a consilierilor județeni social-democrați. Mai mult, investiția de la Iași a fost demarată în perioada administrației social-democrate de la Consiliul Județean  (HCJ nr. 96/2019 – Dezvoltarea Aeroportului Internațional Iași). Cred că s-a demostrat încă o dată, dacă mai era nevoie, că social-democrații au contribuit permanent la dezvoltarea județului punând pe primul plan oamenii și comunitățile locale” a punctat și Cristian Stanciu, liderul de grup al consilierilor județeni PSD. (Comunicat de presa)

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

Un Rolls Royce decapotabil a fost ridicat astazi de politisti

Next Post

Romsilva și Posta Romana au încheiat un protocol pentru compensarea sumelor aferente lemnelor de foc

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us