Primaria Iasi renunta la reabilitarea pasajului Alexandru cel Bun. Care este motivul?

Primăria a demarat, în urmă cu câțiva ani, un proiect pentru reabilitarea pasajului Alexandru cel Bun: s-au făcut toat studiile tehnice necesare, iar, anul trecut, a fost organizată licitație de lucrări: în mai 2023 a fost desemnat și un constructor (Geiger Transilvania), dar Primăria nu a mai semnat contractul de lucrări și nici nu o va face prea curând.
„Sunt foarte sceptic un pic asupra acestui pasaj, nu pentru că valoarea lui este consistentă, de 100 milioane lei, ci datorită faptului că ar mai apărea un punct de strangulare, nu cred că putem să le suportăm pe toate; să terminăm străzile, veţi găsi în bugetul local şi supralărgirea pasajului Cerna”, a comentat primarul.
Primăria ar lua în calcul o eventuală etapizare a lucrărilor de la pasajul ACB, începând că partea de consolidare a infrastructurii. Potrivit primarului, pasajul ACB nu ar fi, la acest moment, într-o situaţie critică.„Eu am lucrat la pasajul ACB, am decopertat în 2015, sub ochii mei au fost scoase grinzile fracturate de acolo, nu ştiu ce a fost în mintea proiectantului, şi nu-l critic pentru asta, de ce trebuie înlocuite toate grinzile când o parte din ele au fost înlocuite acum 10 ani, respectiv pe cele afectate, restul erau neafectate. Vom mai analiza”, a conchis primarul.