Prima victorie a Iașului pe teren propriu

poli iasi - viitorul

Echipa ieșeană s-a impus cu scorul de 2-0 în fata celor de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu, intr-un meci contând pentru etapa a doua de campionat.

După o prima repriza slaba, Iasul a deschis scorul în minutul 55 după un penalty transformat de Vasvari. În faza premergătoare, Roman l-a găsit excelent cu o pasa în careu pe Hunte, care a fost agățat de un fundaș al oaspeților.

In minutele de prelungire, Francisc Cristea ii pasează decisiv lui Finica iar șutul acestuia la vinclu stabilește scorul final.

Iasul acumulează 4 puncte în clasament și incepe bine acest sezon la finalul căruia si-a propus promovarea.

Poli Iași: Knoflach – Martac, V. Lică, Tincu, Finica, Vașvari (cpt.), Marchioni, Al. Anton, A. Roman, Hunte, Tomczyk
Rezerve: Jankov – Fosu-Mensah, Fl. Plămadă, Ciaun, Fr. Cristea, Karachanakov, Bujor, Ant. Dumitru, Plokhotnyuk
Antrenor: Claudiu Niculescu

Viitorul Pandurii: Opric – Dănescu, Ad. Stoian, Rogac, Băican (cpt.), Țegle, Banu, P. Mitrică, Vl. Toma, Al. Dulca, Dragu
Rezerve: Geantă – Vespe, Vulpe, Chelariu, Core, Micle, Răsdan, Gîrbiță, Misarăș
Antrenor: Florin Stîngă