TeleM Regional TeleM Regional
15 Apr 2026
  • ACASĂ
  • DESPRE
  • ȘTIRI
  • ȘTIRI VIDEO
  • EMISIUNI VIDEO
    • Invitatul Jurnalului
    • Top Sport
    • Opinii economice
    • La pas, prin județele Moldovei
    • În culise
    • Școală și sănătate
    • IT Zone
    • Idei pe contrasens
    • Drumul spre succes
    • Analiza
    • Linia întâi
    • Lecția de Business
    • Extemporal la democrație
    • Agroștiința
    • Ferestre către suflet
  • ECHIPA
  • COD DEONTOLOGIC
  • LIVE
  • CONTACT
Articole recente
VIDEO! Fermierii s-au săturat de minciunile lui Costel Alexe: „Aveți un mesaj de dat politicului, nu nouă”
By TeleM Regional
Două contestații depuse după desemnarea câștigătorului pentru tronsonul 3 al Autostrăzii A8 Lețcani–Iași
By TeleM Regional
Percheziție la Galați: 72 de kilograme și 35 de litri de substanțe chimice descoperite într-un dosar de trafic de precursori de explozivi
By TeleM Regional
Rucsac încurcat pe ruta Roma–Bacău: polițiștii au recuperat 6.000 de euro și bunurile unei pasagere
By TeleM Regional
Amenzi de mii de lei pentru românii care stau la curte. Primăriile fac controale
By TeleM Regional
Meteorologii anunță o schimbare de ultim moment: iarna se întoarce în plină primăvară
By TeleM Regional
Miroslava a investestit 90 de milioane de lei în educație
By TeleM Regional
Un nou exponat în colecția muzeului CTP Iasi
By TeleM Regional
Șofer de 55 de ani, prins cu aproape 140 km/h pe E85 la Sascut
By TeleM Regional
Zeci de cabinete medicale din mediul rural vor fi dotate cu aparatură modernă
By TeleM Regional
Elevii de liceu, pregătiți pentru Bac de profesorii UAIC
By TeleM Regional
Cristina Chiriac, noul Procuror General al României
By TeleM Regional
51 de nașteri de Paște la Maternitatea Cuza Vodă
By TeleM Regional
Ministrul Educației a venit la Iași
By TeleM Regional
A început procesul celor care au furat Coiful de la Coțofenești și brățările dacice
By TeleM Regional
Neamț | Incendiu în comuna Sagna
By TeleM Regional
RegionalȘtiriUltima oră

Pompierii suceveni, martorii unor întâmplări neobișnuite la intervențiile din ultima perioadă

TeleM Regional
29 ianuarie 2025 2 Min Read
25 0

Potrivit ISU Suceava, pompierii au fost martorii unor intamplari neobisnuite la interventiile din ultima perioada.

“În localitatea Ciprian Porumbescu, o veche carte de rugăciuni a scăpat neatinsă de foc în mod minunat, mai ales că totul în jur, inclusiv alte cărți, era transformat în scrum. A urmat, la Preutești, o biblie în care se afla și o sumă mare de bani și care a rămas intactă în condiții similare. Dar, dincolo de partea materială desprinsă de sceptici din aceste povestiri, ultima noastră întâmplare minunată ne descoperă un cu totul alt aspect… La incendiul de ieri, de la Slobozia, am scos din cenușă icoana Mântuitorului… Este icoana celui care reprezintă Viața și care ne îndeamnă să vă spunem din nou că cel mai important dar al omului pe Pământ este viața… Iar principala noastră misiune este aceea de a o proteja. Casele, lucrurile, se pot face din nou, cu ajutorul semenilor, dar pe cei dragi, pierduți în dezastre, nu va mai putea nimeni să-i readucă printre noi”, au povestit pompierii din cadru ISU Suceava.

De exemplu, la un incendiu din satul Preutesti, un incendiu a izbucnit noaptea, în bucătăria de vară, improvizată din spatele unei case. Acasă era o femeie în vârstă de 69 de ani, care cu puțin înainte de incident a mers acolo să bage în priză o ladă frigorifică. S-a întors apoi în casă, unde și-a văzut mai departe de activitățile obișnuite.

La scurt timp, vecina sa a sunat speriată la 112. Anexa fusese cuprinsă  în totalitate de flăcări. Pompierii au intervenit la fața locului, unde s-au deplasat două autospeciale din cadrul Detașamentului de Pompieri Fălticeni, o autospecială din cadrul Detașamentului de Pompieri Dolhasca și o autospecială de pompieri din cadrul Primăriei comunei Preutești.

Au crezut că incendiul a distrus totul, însă s-au înșelat. Printre scrum și resturi, au descoperit că un obiect nu a fost atins deloc de foc. Este vorba despre o Biblie, în care femeia pusese niște bani deoparte. Este vorba despre 13.000 de lei.

Proprietara și-a recuperat banii, apoi a povestit că nu este singurul loc unde-și ascundea economiile. Într-un borcan, a spus ea, mai avea puși încă 2.000 de lei. Bancnotele acestea nu au scăpat însă incendiului și au fost distruse alături de tot ce se mai afla în bucătăria de vară.

Pompierii au făcut verificări și au stabilit care a fost cauza incendiului. De vină ar fi un scurtcircuit care s-a produs la lada frigorifică. În urma incendiului, prejudiciul estimat este de 10.000 de lei.

About The Author

TeleM Regional

See author's posts

Share Article

TeleM Regional

Previous Post

O companie din Iași se luptă pentru un contract de 5 milioane de euro ce vizează reparația liniilor și macazurilor defecte de pe Magistrala 500

Next Post

A murit Dinu Gheorghe, fostul președinte al Rapidului

TeleM Regional TeleM Regional

Despre noi

Suntem Tele M Iasi Regional, primul post privat de televiziune din Iaşi, înfiinţat în anul 1991.

Categorii știri

  • Local
  • Actualitate
  • Politic
  • Economic
  • Extern

Categorii știri

  • Sport
  • Cultură
  • Sănătate
  • Educație
  • Lifestyle

Contact

Telefon:

0332444451

E-mail :

office@telem.ro

Follow Us