Politicieni adevarăți sau marionetele rețelei Soroș? Ieșeanca Alina Mungiu Pippidi, în spatele succesului lui George Simion și Nicușor Dan?

In 2015, George Simion si Nicusor Dan stateau impreuna la aceeasi masa dupa ce a fost activata Alianta pentru o Romania Curata, care se considera un laborator pentru crearea unei clase politice alternative. “Credem ca nu exista alta alternativa pentru Romania. Este cu totul natural sa ajutam aceasta noua generatie”, spunea Alina Mungiu Pippidi, specialista din Iasi in stiinte politice, avand ca domenii de expertiza politicile publice, buna guvernare, lupta anticorupție și democratizarea. 

Din echipa Alianței pentru o Românie Curată facea parte Nicuşor Dan – preşedintele Asociaţiei Salvaţi Bucureştiul si George Simion – preşedintele Platformei Unioniste Acţiunea 2012. Publicația online nationalisti.ro a scris că Simion ar fi făcut parte din această alianță cel puțin între anii 2014-2019, pentru că au fost descoperite diverse fotografii ale acestuia pe site-ul ARC, inclusiv când strângea semnături pentru europarlamentarele din 2019. Publicatia a relatat ca Simion s-ar fi aflat sub influența Alinei Pippidi, si ar fi beneficiat de finanțări dinspre miliardarul George Soroș

De 3 ori ne-am întâlnit cu Alina Pippidi, ne-a întrebat dacă vrem bani de la George Soros și i-am spus că nu credem că apreciază el ceea ce facem noi. Noi nu stăm sub pulpana doamnei Pippidi și nu ne convine că dă în mod constant în Biserica Ortodoxă. Ei își imaginează că toți sunt proști, așa ne tratează. Acum ne pun sub pulpana Alinei Pippidi și a lui George Soroș. (…) NU există bani de la Soroș, am înțeles că am aș fi luat 100 de lei de la Gold Corporation (firma care administra exploatarea auriferă de la Roșia Montană – N.R.), este fals” a declarat Simion, în direct la Realitatea Plus dupa ceva timp.

Acesta a dezmintit pe atunci legaturile sale cu Nicusor Dan. “Era o întâlnire cu diverse ONG-uri, fiecare cu programul său. (…) AcumNicușor Dan este un om trebuie să părăsească funcția de primar, (…) el este un prizonier al grupurilor de interese mobilizate din jurul său, la Primăria Generală,” a declarat Simion, în exclusivitate la Realitatea Plus. 

Nicusor Dan a recunoscut la B1TV ca se cunoaste de doua decenii cu George Simion. “Noi ne ştim de vreo 20 de ani, de când protestam pentru Cathedral Plazza, pentru lucruri de urbanism din Bucureşti. Atunci când l-am cunoscut, acum 20 de ani, aveam o relaţie absolut normală. Adică eram nişte tineri care protestam împotriva diferitelor lucruri rele care se întâmplau în Bucureşti, demolări, lucruri din astea pe zona urbană. Era un loc în care făceam nişte meshuri cu spray pe pânză, eram într-un cerc de amici. Mi se pare că de câţiva ani domnul Simion joacă într-un rol. Adică nu mai este cineva cu care acelaşi lucru îl discuţi şi în privat şi în spaţiu public. Mi se pare că joacă un rol“, a povestit Nicusor Dan.

Alina Mungiu Pippidi, creatoarea lui George Simion si Nicusor Dan?

„Domnul George Simion a anunţat conducerea AUR să-i pregătească dosarul pentru a-şi depune candidatura. (…) Simion, încă, din 2021, când m-a dat pe mine afară, mi-a spus foarte clar că el a fost crescut şi format pentru a deveni preşedintele României. Acum ştim de către cine. De către doamna Mungiu Pipidi, da? Şi, mă rog, cei care au fost în clanul soroşist”, a declarat Diana Șoșoacă la România TV, inainte de alegerile de pe 4 mai.

La randul sau, Victor Ponta a spus despre Nicusor Dan ca a preluat ideile Alinei Mungiu Pippidi. „Planul lui Nicușor Dan nu este planul lui Nicușor Dan, este al Alinei Mungiu-Pippidi și al rețelei Soros din România. Ei și-au dat seama că pierd puterea, l-au eliminat degeaba pe Călin Georgescu, Victor Ponta sau George Simion. Vor pune capăt puterii rețelei care a distrus România în ultimii 10 ani, care ne-a îndatorat și care ne-a distrus democrația”, a spus Victor Ponta pe TikTok.

Relatiile dintre Alina Mungiu Pippidi si cei doi finalisti la alegerile prezidentiale sunt evidenta, aceasta incercand sa-i protejeze in interventiile sale si sa-i laude voalat atat pe Nicusor Dan cat si pe George Simion.

Politologul a spus astazi despre George Simion intr-un material pentru Deutsche Welle ca “este un antreprenor politic abil, care a reușit să obțină capital electoral grație tendințelor profunde din România rurală și din Europa de EstCred că vom asista la o atitudine mai critică la adresa UE. De asemenea, cred ca Simion va fi un antreprenor politic de anvergură europeană”.

Alina Mungiu Pippidi a mai atras atenția că succesul AUR nu se sprijină exclusiv pe abilități politice ale șefului formațiunii, ci este și rezultatul „eșecurilor partidelor tradiționale, care deși nu au guvernat prost, mulțumită unui context favorabil, totuși au ignorat alegătorii, au controlat presa prin servicii secrete și au pierdut legătura cu realitatea”.

Deci Nicușor Dan și în turul unu și în turul doi e opțiunea mea bine întemeiată. Și o să vin acasă, că nu îmi place să votez la ambasade, ca să pun ștampila pe ultima poziție a buletinului de vot. E știut că cei din urmă vor fi cei dintâi“, a scris Alina Mungiu Pippidi intr-un editorial postat pe Romania Curata in care a mai mentionat ca Nicusor Dan si Ilie Bolojan sunt perechea castigatoare.

Ideolul retelei lui Soros in Romania

Alina Mungiu Pippidi este considerata ideologul retelei lui Soros in Romania. Aceasta a avut ideea apariței, după 2012, a unor partide noi care să devină o alternativă la partidele clasice, considerate corupte și depășite. “Nicușor Dan, cu a sa asociație ”Salvați Bucureștiul!” este inovația Alinei Mungiu, cel mai important lider al societății civile. Aceasta l-a scos în luminile rampei, în 2006, ca activist ecologist, apoi l-a lansat în politică. O sursă din mediul ong-ist ne-a declarat că primele operațiuni civice ale lui Nicușor Dan au fost finanțate printr-un sistem de parteneriate tot din banii lui Soros. Alina Mungiu și a sa Societate Academică Română a creat Alianța pentru o Românie Curată. Aceasta din urmă a fost finanțată, între anii 2010-2012, de CEE Trust a lui George Soros cu sume mari de bani, dar și din fonduri norvegiene. Din această Alianță fac parte Freedom House (Cristina Guseth), Grupul pentru Dialog Social și Asociația lui Nicușor Dan – Salvați Bucureștiul. Nu este nimic ilegal sau rău că Nicușor Dan a primit sprijin financiar prin Alina Mungiu și a sa Societate Academică. Era corect doar să explice opiniei publice pe ce bani și-a finanțat activitatea”, spunea Evenimentul Zilei intr-o ancheta.

Foto: Romania Curata


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *