Politehnica Iasi se impune greu in deplasare cu Unirea Dej

unirea dej - poli iasi

Echipa pregatita de Claudiu Niculescu a castigat cu scorul de 2-1 partida sustinuta in deplasare la Unirea Dej, intr-un meci contand pentru etapa a 3-a de campionat. Pe un teren greu, cele doua echipe si-au incercat norocul in prima repriza prin suturi de la distanta. Gazdele au reusit sa deschida scorul inainte de pauza, in urma unui corner finalizat de Kereki cu o lovitura de cap.

In repriza secunda, gazdele rateaza o sansa buna la poarta lui Knoflach iar dupa acest moment iesenii parca s-au trezit la realitate. In minutul 63, Martac este faultat in careu iar centralul partidei Catalin Busi a acordat o lovitura de pedeapsa care a fost transformata de Vasvari.

Dupa cateva minute, Buta il loveste cu cotul pe ieseanul Anton iar jucatorul de la Unirea este eliminat. Cu un om in plus, iesenii forteaza victoria dar suturile lui Roman si Francisc Cristea nu-si ating scopul.

In minutul 88, Tomczyk inscrie cu o executie de rafinament si stabileste scorul final. Iasul ajunge la 7 puncte in clasament si continua cursa promovarii.

Unirea Dej – Politehnica Iasi 1-2 (1-0)

Au marcat: Kereki (min.42) – Vasvari (min. 63 pen.), Tomczyk (min. 88)

Unirea Dej: Railean – D. Pop, Burdeț, Buta, Kereki -Ad. Pop, Chira, Cocian, Al. Pop, Blaj (cpt.) – Dav. Maftei
Rezerve: Cl. Chindriș – Roș, Al. Militaru, Vl. Bogdan, Fulga, Andr. Pop, Greu, Vomir, Frăsineanu
Antrenor: Dragoș Militaru

Poli Iași: Knoflach – Fosu-Mensah (min. 46 Martac), V. Lică, Tincu, Finica – Vașvari (cpt.), Marchioni (min. 78 F. Cristea), Al. Anton, A. Roman (min. 67 Bujor), Hunte (min. 46 Karachanakov) – Plokhotnyuk
Rezerve: Jankov – Martac, Fl. Plămadă, Ciaun, Fr. Cristea, Karachanakov, Bujor, Hrib, Tomczyk
Antrenor: Claudiu Niculescu