Poli Iasi incheie anul pe locul 2 in clasament

poli iasi

Echipa pregatita de Leo Grozavu s-a impus astazi cu 2-1 in deplasare la Unirea Constanta si incheie anul pe locul 2 in clasamentul ligii secunde. Iesenii au inceput prost partida si au primit gol in minutul 3 al meciului dupa ce Chiritoiu a finalizat un contraatac taios al gazdelor.

Iesenii au echilibrat partida iar dupa un sut al lui Hlistei in plasa laterala au reusit sa egaleze prin Alin Roman care a sutat printre picioarele unui adversar langa bara. Dupa 10 minute, Iasul preia conducerea pe tabela dupa un gol semnat de Harrison care a finalizat o pasa a lui Alin Roman sutand la coltul lung.

Gazdele au avut sansa egalarii dar sutul lui Chiritoiu a trecut pe langa poarta Iasului. In repriza a doua, gazdele sunt mai periculoase in timp ce iesenii au jucat pragmatic, la trecerea timpului. In minutul 46, Tudose suteaza puternic, la radacina barei dar Branza a reusit sa respinga. In minutul 62, cei de la Unirea Constanta au lovit trasversala dupa ce Ardelean l-a vazut iesit pe Branza din poarta. In minutul 75, Constantin are sansa egalarii dar s-a opus din nou Branza.

In ciuda unei noi situatii a gazdelor pe finalul meciului, Iasul a plecat cu toate cele 3 puncte puse in joc.

Unirea Constanța: Udrea (cpt.) – Al. Enache, Cană (Coza 80′), Pandele, Ciuciulete (L. Mitrică 69′), Ad. Niță (Ardelean 60′), Chirițoiu (I. Neacșu 80′), Arnold, Rob. Tudor, Malama, C. Tudose
Rezerve: Andr. Ștefan – Șerbănescu, Poașcă-Giulescu, R. Constantin, Timiș

Poli Iași: Brînză – Martac, Tincu, Fl. Plămadă (cpt.), Finica (Ștefanovici 46′), Vașvari (Marchioni 70′), Tud. Telcean, A. Roman (Fr. Cristea 80′), Ant. Dumitru (Bujor 90′), Harrison (Tomczyk 90′), Hlistei
Rezerve neutilizate: Jankov – Kouadio, Ciaun, Del Priore

Leo Grozavu – antrenor Poli Iasi: „Important este ca am castigat cele 3 puncte, de joc nu sunt multumit pentru ca impotriva unei echipe foarte tinere, neexperiementate, cred ca trebuia sa gestionam altfel si inceputul jocului si a doua repriza. Am avut unel momente in care ne-am pierdut orientarea, busola. Punctele sunt importante, ne asteapta o iarna lunga in care avem timp sa punem lucrurile la punct, sa reglam ce nu a functionat bine”.

Poli Iasi acumuleaza 31 puncte in clasament si incheie anul pe locul 2 dupa Steaua Bucuretsi care are 33 puncte. Momentan, pe locul de play off se mai afla Otelul Galati 31 puncte, Unirea Slobozia 29 puncte, Unirea Dej 27 puncte si Gloria Buzau 26 puncte.