Peste 8.000 de cazuri din 35.467 de teste efectuate

9poza-covid-002

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.062 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba103451214,24
2.Arad117471254,71
3.Argeș147062444,67
4.Bacău135671342,52
5.Bihor146852283,76
6.Bistrița-Năsăud6042972,55
7.Botoșani6495962,48
8.Brașov199573555,19
9.Brăila59961173,02
10.Buzău6806922,02
11.Caraș-Severin5023782,41
12.Călărași4660763,08
13.Cluj230084345,74
14.Constanța187314317,04
15.Covasna4308512,27
16.Dâmbovița11884852,96
17.Dolj126651052,51
18.Galați112652693,27
19.Giurgiu44672062,93
20.Gorj4491511,29
21.Harghita4784531,1
22.Hunedoara92761763,47
23.Ialomița4993833,49
24.Iași211793402,81
25.Ilfov164603227,01
26.Maramureș8866792,2
27.Mehedinți4144462,41
28.Mureș125071963,07
29.Neamț96021021,64
30.Olt7651771,15
31.Prahova199112673,49
32.Satu Mare5883983,38
33.Sălaj5624422,16
34.Sibiu145592035,42
35.Suceava134911241,79
36.Teleorman5836982,39
37.Timiș199813444,03
38.Tulcea3951953,56
39.Vaslui81521882,18
40.Vâlcea8266692,62
41.Vrancea58581371,7
42.Mun. București708079865,39
43.Cazuri noi nealocate pe județe7644*542
 TOTAL500.2738.062