Peste 5.000 de noi cazuri de coronavirus într-o zi de weekend. Iașul se apropie de o incidență periculoasă

coronavirus-1

5324 infectări, 910 persoane la ATI și 99 decese au fost raportate în ultimele 24 de ore, la 21556 de teste efectuate în ultima zi, a transmis Grupul de Comunicare Strategică duminică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.324 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba52271794,17
2.Arad5522993,34
3.Argeș70611291,19
4.Bacău84011962,00
5.Bihor68142573,3
6.Bistrița-Năsăud2807682,33
7.Botoșani3337851,76
8.Brașov97571312,8
9.Brăila3438461,28
10.Buzău3991601,21
11.Caraș-Severin2738762,09
12.Călărași1716361,08
13.Cluj96773444,87
14.Constanța58821331,7
15.Covasna23331122,63
16.Dâmbovița67222112,6
17.Dolj67651542,87
18.Galați64321371,51
19.Giurgiu1924311,41
20.Gorj2997151,34
21.Harghita3103612,89
22.Hunedoara4313941,89
23.Ialomița214041,6
24.Iași109922032,02
25.Ilfov61221071,64
26.Maramureș4530742,74
27.Mehedinți2200301,41
28.Mureș55291793,43
29.Neamț6298972,06
30.Olt37291291,3
31.Prahova97651211,74
32.Satu Mare1885721,67
33.Sălaj29881675,1
34.Sibiu56612573,68
35.Suceava94831071,78
36.Teleorman3220302,21
37.Timiș94732684,29
38.Tulcea1539351,02
39.Vaslui5065981,5
40.Vâlcea51321132,25
41.Vrancea3539241,1
42.Mun. București362965553,79
43.120 
 TOTAL246.6635.324