Peste 400 de ieșeni infectați în ultimele 24 de ore. Record la nivel național

Intensive care unit at the Nuova Poliambulanza hospital for the Coronavirus Covid-19, doctors and nurses, healthcare workers and hospital workers with overalls and protection to prevent infection. Brescia, Italy on March 19, 2020. Photo by Filippo Venezia/IPA/ABACAPRESS.COM

Sharing is caring!

În ultimele 24 de ore au fost 10.269 de cazuri noi de COVID-19, din 37.906 teste efectuate. Alți 168 de români au murit din cauza infecției cu coronavirus, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.174 de pacienți COVID.

Până astăzi, 18 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 383.743 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

261.387 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.269 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba82832336,25
2.Arad91501835,85
3.Argeș104962173,78
4.Bacău110211812,61
5.Bihor115793105,87
6.Bistrița-Năsăud4780974,38
7.Botoșani4939552,6
8.Brașov150924226,63
9.Brăila46341212,76
10.Buzău55431012,46
11.Caraș-Severin3971932,86
12.Călărași3155572,99
13.Cluj169555017,52
14.Constanța119215285,81
15.Covasna3434753,34
16.Dâmbovița93761863,32
17.Dolj101571923,57
18.Galați83291292,22
19.Giurgiu2968702,27
20.Gorj3876441,85
21.Harghita4152532,17
22.Hunedoara69622803,12
23.Ialomița35361023,19
24.Iași159694373,24
25.Ilfov112203476,81
26.Maramureș71511723,79
27.Mehedinți31951032,79
28.Mureș96312434,98
29.Neamț8223952,43
30.Olt58761131,73
31.Prahova156142784,2
32.Satu Mare4091614,77
33.Sălaj48251095,34
34.Sibiu110913309,01
35.Suceava117681862,21
36.Teleorman4602952,8
37.Timiș158553736,59
38.Tulcea26861202,78
39.Vaslui65941312,03
40.Vâlcea6964693,13
41.Vrancea4610761,82
42.Mun. București5313011415,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe6339*1560
 TOTAL383.74310.269

shares