Peste 350 de ieșeni infectați cu coronavirus în ultimele 24 de ore

coronavirus-sursa-wikipedia

Până astăzi, 13noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 343.725 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

231.808pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba74072525,81
2.Arad81532915,24
3.Argeș93312643,1
4.Bacău102411522,31
5.Bihor101493775,9
6.Bistrița-Năsăud42241814,05
7.Botoșani45591172,73
8.Brașov135175075,5
9.Brăila4114732,02
10.Buzău5091992,19
11.Caraș-Severin3572852,77
12.Călărași2676712,28
13.Cluj148675867,3
14.Constanța98379704,66
15.Covasna3120843,4
16.Dâmbovița85461363,1
17.Dolj93232853,79
18.Galați76961302,04
19.Giurgiu27011162,07
20.Gorj3643601,87
21.Harghita3949902,52
22.Hunedoara62941543,14
23.Ialomița3129902,78
24.Iași144093542,85
25.Ilfov95745004,71
26.Maramureș65661913,8
27.Mehedinți2839652,27
28.Mureș84573904,87
29.Neamț77941392,75
30.Olt51981191,71
31.Prahova140563883,73
32.Satu Mare34191543,72
33.Sălaj44371156,25
34.Sibiu95354707,78
35.Suceava110941142,13
36.Teleorman4234852,77
37.Timiș141944896,49
38.Tulcea2062712,02
39.Vaslui6126861,93
40.Vâlcea6497923,16
41.Vrancea4251571,42
42.Mun. București4778211145,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe5062*-674 
 TOTAL343.7259.489