Peste 300 de cazuri noi de coronavirus la Iași

9poza-covid-002

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.365 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba108171453,58
2.Arad124292143,69
3.Argeș157181894,24
4.Bacău143031392,47
5.Bihor153881873,22
6.Bistrița-Năsăud6359872,38
7.Botoșani6889712,23
8.Brașov212393415,07
9.Brăila64361233,67
10.Buzău7139611,99
11.Caraș-Severin5330812,33
12.Călărași5092743,12
13.Cluj246523665,45
14.Constanța207735207,09
15.Covasna4498421,56
16.Dâmbovița125891462,85
17.Dolj132312092,23
18.Galați122272733,47
19.Giurgiu4853452,88
20.Gorj4620301,16
21.Harghita4925621,11
22.Hunedoara98441092,96
23.Ialomița5378583,18
24.Iași226113282,46
25.Ilfov180603226,14
26.Maramureș9207811,96
27.Mehedinți4320521,91
28.Mureș131841522,84
29.Neamț9927741,54
30.Olt80831201,24
31.Prahova209822663,14
32.Satu Mare6205633,07
33.Sălaj5755511,7
34.Sibiu152541284,57
35.Suceava13899981,56
36.Teleorman6161922,22
37.Timiș211633063.92
38.Tulcea4313953,24
39.Vaslui86601572,19
40.Vâlcea8612762,39
41.Vrancea6165621,56
42.Mun. București7974219466,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe5008*-676 
 TOTAL532.0407.365