Peste 3.200 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

acastro_200428_1777_coronavirus_0001.0

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.218 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13127672,01
2.Arad15013741,63
3.Argeș19712481,51
4.Bacău177471081,66
5.Bihor19147832,11
6.Bistrița-Năsăud7887331,46
7.Botoșani9083781,62
8.Brașov271911192,63
9.Brăila9007362,03
10.Buzău8727290,86
11.Caraș-Severin7199602,33
12.Călărași6822251,27
13.Cluj333312124,02
14.Constanța285931012,85
15.Covasna5358141,22
16.Dâmbovița15875901,81
17.Dolj16568841,65
18.Galați17789582,43
19.Giurgiu6947551,64
20.Gorj5410270,92
21.Harghita5574250,71
22.Hunedoara127121161,83
23.Ialomița7330161,58
24.Iași297841711,19
25.Ilfov269271254,53
26.Maramureș12144572,61
27.Mehedinți5338191,09
28.Mureș15969531,35
29.Neamț11946581,54
30.Olt10137290,68
31.Prahova25201551,35
32.Satu Mare7707471,58
33.Sălaj6677221,74
34.Sibiu17889491,67
35.Suceava173441261,88
36.Teleorman8510511,81
37.Timiș297042224,52
38.Tulcea5833151,44
39.Vaslui11397451,82
40.Vâlcea10521281,49
41.Vrancea7491230,8
42.Mun. București1115504543,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe3270*11 
 TOTAL691.4883.218