Până când mai putem călători cu buletinul clasic în Uniunea Europeană
Românii care vor dori să călătorească în Uniunea Europeană vor fi obligați, începând cu 3 august 2031, să dețină carte de identitate electronică (buletin cu cip). Documentele vechi, fără cip, nu vor mai fi recunoscute în spațiul comunitar și vor putea fi utilizate doar pe teritoriul României, ca simple acte de identitate.
Pentru a facilita tranziția, autoritățile au stabilit că până în iulie 2026, noile buletine electronice vor fi eliberate gratuit. După această dată, costul va fi de 68 de lei.
Noul document are mai multe avantaje: poate fi folosit ca document de călătorie în UE, Turcia și Republica Moldova, include măsuri suplimentare de protecție a datelor personale, oferă acces la semnătura digitală și permite actualizarea rapidă a domiciliului, scrie Antena 3.
sursa www.stiripesurse.ro