O nouă zi cu mai puțin de 3.000 de cazuri noi de coronavirus în România

acastro_200428_1777_coronavirus_0001.0

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13462451,62
2.Arad15386531,32
3.Argeș19973320,9
4.Bacău18232601,37
5.Bihor19586701,62
6.Bistrița-Năsăud8061251,09
7.Botoșani9446681,49
8.Brașov27907862,21
9.Brăila9177221,46
10.Buzău8836110,53
11.Caraș-Severin7456801,85
12.Călărași6972181,03
13.Cluj343881663,01
14.Constanța29240651,91
15.Covasna544290,88
16.Dâmbovița16172541,23
17.Dolj16955691,34
18.Galați183261211,73
19.Giurgiu7122171,19
20.Gorj5564190,8
21.Harghita5687130,61
22.Hunedoara13098621,38
23.Ialomița7463120,94
24.Iași304901030,79
25.Ilfov277361412,96
26.Maramureș127791252,53
27.Mehedinți5443100,81
28.Mureș16321521,06
29.Neamț12307861,35
30.Olt10352240,59
31.Prahova25582660,96
32.Satu Mare8042401,72
33.Sălaj6938451,9
34.Sibiu18186491,27
35.Suceava180981461,87
36.Teleorman8712331,22
37.Timiș309591693,63
38.Tulcea5955261,1
39.Vaslui11696491,28
40.Vâlcea1079151,29
41.Vrancea7614230,6
42.Mun. București1151905052,4
43.Cazuri noi nealocate pe județe2052*-155 
 TOTAL709.1942.719