O nouă metodă de înşelăciune face victime în România. Escrocii se dau drept ”vecina” care vinde alimente
Poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Bacău au atras atenţia, miercuri, asupra unei noi metode de înşelăciune, până acum fiind identificate două victime în judeţ.Potrivit poliţiştilor, este vorba despre persoane care sună la uşile bătrânilor şi se dau drept vecini de bloc, cu intenţia de a le vinde diverse produse alimentare.
În realitate, sacoşa vândută conţine cu totul alte produse, la un preţ mult mai mic decât valoarea celor promise spre vânzare.
Una dintre victimele unei astfel de înşelăciuni este o bătrână în vârstă de 83 de ani, din oraşul Comăneşti.
“Din cercetările poliţiştilor s-a constatat că, la data de 10 februarie, în jurul orei 11:00, o persoană necunoscută s-a prezentat la locuinţa bătrânei, ar fi precizat că este vecina de bloc şi i-ar fi oferit spre vânzare peşte şi pui, solicitând suma de 850 de lei. Bătrâna i-a achitat persoanei care s-a recomandat ca fiind vecina sa suma solicitată, iar ulterior, după ce aceasta a plecat, a verificat conţinutul sacoşelor, constatând că în interior se aflau alte specii de peşte decât cele oferite spre vânzare şi cantitatea mai mică decât cea prezentată”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, Cătălina Creţu.