Numărul de cazuri noi de coronavirus, în continuă scădere la nivel național. Iașul rămâne peste borna 300

coronavirus-sursa-wikipedia

6460 de cazuri noi de COVID au fost înregistrate în România în ultimele 24 de ore din 30.246 de teste efectuate. Alte 168 de decese au fost raportate, iar 1299 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă. În București au fost confirmate 1867 de infectări noi, iar rata de incidență a urcat la 7,04, fiind cea mai mare din țară, iar județul Ilfov este pe locul 3.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba110481233,34
2.Arad126981043,63
3.Argeș161501944,02
4.Bacău145911252,43
5.Bihor157221733,07
6.Bistrița-Năsăud6496662,31
7.Botoșani7023482,16
8.Brașov217923104,76
9.Brăila66541153,53
10.Buzău7271711,89
11.Caraș-Severin5478692,37
12.Călărași52971142,97
13.Cluj253903315,23
14.Constanța217364536,88
15.Covasna4605621,67
16.Dâmbovița129911642,94
17.Dolj134741142,11
18.Galați126441453,22
19.Giurgiu50851272,57
20.Gorj4683431,05
21.Harghita4972301,01
22.Hunedoara101351712,9
23.Ialomița55211063,14
24.Iași232943182,44
25.Ilfov190503266,77
26.Maramureș9331671,74
27.Mehedinți4420561,85
28.Mureș134931622,58
29.Neamț10043451,41
30.Olt8267821,25
31.Prahova215122473,05
32.Satu Mare6322642,71
33.Sălaj5825321,52
34.Sibiu15457673,98
35.Suceava14096811,44
36.Teleorman6345812,23
37.Timiș217313193,93
38.Tulcea44761043,15
39.Vaslui8854692,17
40.Vâlcea8834942,44
41.Vrancea6293491,48
42.Mun. București8337118677,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe3097*-928
 TOTAL545.5676.460